Co oznacza ostry ból w lewej piersi?

Mam 52 lata, od 2 tygodni budzi mnie w nocy ostry ból w lewej piersi. Trwa kilka sekund i mija. Zauważyłam, że pojawia się tylko przy zmianie pozycji w łóżku, z prawego boku na lewy. Gdy jestem w pracy, nie odczuwam żadnych dolegliwości. Niedawno miałam wykonaną mammografię - 1 marca w tym roku - nie mam żadnych niepokojących zmian.

Witam serdecznie,

opisywane przez Panią objawy wskazują na nerwoból. Silny, ostry ból, który pojawia się przy zmianie pozycji ciała lub przyjmowaniu określonej pozycji ciała, wiąże się zazwyczaj z podrażnieniem nerwu międzyżebrowego lub ucisku nerwu wychodzącego z kręgosłupa. Najczęściej występuje u osób, które mają problemy zwyrodnieniowe dotyczące kręgosłupa piersiowego, szyjnego lub lędźwiowego. W takich sytuacjach wskazane byłoby wykonanie zdjęcia klatki piersiowej, co pozwoli na ocenę kręgosłupa piersiowego oraz leczenie przeciwzapalne/przeciwbólowe oraz rozluźniające przez kilka dni (terapię może zalecić lekarz rodzinny).
Proszę także unikać nadmiernego obciążania kręgosłupa (noszenie ciężkich rzeczy, przebywanie w jednej pozycji przez dłuższy czas). Z pewnością nie jest to problem związany z piersiami.

Pozdrawiam serdecznie