Co oznacza połowiczny ból głowy?

Dzień dobry, od dwóch tygodni boli mnie od rana do wieczora prawa połowa głowy, głównie w okolicy skroni ale ból promieniuje do innych obszarów prawej półkuli. Ból jest umiarkowany, nasila się przy wyjściu na dwór lub otwarciu okna (jest zimno), z każdym wdechem zimnego powietrza czuję pieczenie prawej skroni. Gdy siedzę w ciepłym pomieszczeniu ból się zmniejsza, ustępuje na jakiś czas, czasami zmienia charakter na uciskowy. Paracetamol nie pomaga, nie mam kataru, gorączki ani innych objawów zapalenia zatok. Nigdy wcześniej głowa mnie nie bolała, ból rozpoczął się pod koniec kuracji antybiotykowej spowodowanej biegunką. Na początku myślałam że to od antybiotyku ale ból pomimo upływu 2 tygodniu nie ustępuje. Czy to może być przewianie? Dlaczego boli tylko połowa głowy? Jakie badania powinnam wykonać?
KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Ważne jest - czy ból jest jednostronny czy obustronny, natężenie bólu w skali 1-10, objawy towarzyszące bólowi (nudności, wymioty, światłowstręt), charakter bólu, czas trwania bólu (sekundy, minuty czy godziny). Istnieje wiele przyczyn bólu głowy. Pierwotne bóle głowy to np. migrena, napięciowy ból głowy lub klasterowy ból głowy - w tych schorzeniach wszystkie badania są zwykle prawidłowe. Wtórne bóle głowy towarzyszą różnym schorzeniom neurologicznym (np. udar, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych), internistycznym (np. niedokrwistość, choroby tarczycy), laryngologicznym (zapalenie zatok). Ból głowy może również być objawem depresji lub zaburzeń nerwicowych. MOże wystąpić z powodu stresu, przemęczenia, bezsenności. Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego, ten zleci odpowiednie badania, jeśli trzeba skieruje do neurologa, konieczne podstawowe badania krwi, morfologia, CRP, itp, MR głowy.
Proszę się obserwować, jeśli ból będzie narastał (zwiększał nasilenie i częstotliwość), pojawią się dodatkowe objawy, powinna Pani zgłosić się do lekarza.Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy mam niedowład połowiczny?

Wydaje mi się że mam niedowład połowiczny. Stabilny, stały, raczej lekki od dzieciństwa (m.in noga zostawała z tyłu podczas biegania, ręka i noga niepewne, mniej pewny uchwyt, słabsze i przy dłuższych czynnościach powyżej 7-10 sekund wkrada się choas). Neurolog po ocenie stwierdził że jest w granicach normy. Jakie badanie lub badania mogą to ostatecznie wyjaśnić, tj. czy mam niedowład połowiczny czy nie?
MĘŻCZYZNA, 33 LAT ponad rok temu
Lek. Michał Lenard
80 poziom zaufania

Wyjaśnia to badanie lekarskie. Jeżeli neurolog stwierdził, że ruchy i siła mięśniowa są w normie to nie ma powodu do niepokoju. W razie wątpliwości może Pan skonsultować problem z drugim neurologiem. Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Odchudzanie a połowiczna niepełnosprawność

Jestem po wypadku i nie mogę schudnąć a potrzebuje 30kg.Mam podwiązane jajniki a operacja była na głowę 8 lat temu.Z lewej strony jestem niepełnosprawna.Ja grubnę zamiast chudnąć.Proszę o rady.
KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Przybiera Pani na wadze ponieważ nie ma ruchu do tego może dochodzić niewłaściwa dieta. Jest Pani po wypadku więc na aktywność fizyczną nie ma co liczyć jednak zadba Pani o zdrowe nawyki żywieniowe. w tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pani temat aby zalecić indywidualną dietę lecz skupi się Pani na regularności posiłków (5 posiłków dziennie w odstępach ok 3h)
Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony. Ostatni posiłek należy spożywać 3-4h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie.. Należy unikać potraw smażonych i tłustych oraz żywności typu fast food. Można dowolnie stosować przyprawy i zioła aromatyczne ale ograniczać sól.
Unikamy również cukru, słodyczy a także żywności silnie przetworzonej typu instant, parówki, pasztety itp Należy czytać etykiety. Zawsze należy zwracać uwagę nie tylko na wartość kaloryczną, ale także na zawartość tłuszczów nasyconych, cukrów i sprawdzać, czy produkt zawiera mało sodu.
Ułożenie indywidualnie dostosowanej do Pani potrzeb diety wymaga spotkania osobistego, w celu przeprowadzenia odpowiednich pomiarów lub kontaktu drogą mailową w celu wypełnienia szczegółowego wywiadu zdrowotnego i żywieniowego.
Dieta powinna być pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk

0
Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław
53 poziom zaufania

Proponuję wyeliminować z diety produkty przetworzone, w tym wszystkie zbożowe i cukier (słodycze, soki, napoje). Oprzeć dietę na warzywach, mięsie, jajach, drobiu, rybach, zdrowych tłuszczach, nabiale, pestkach. Proponuję śniadanie bez węglowodanów (np. jajecznica z warzywami), obiad to ryba lub mięso z warzywami (np. udko i surówka z kapusty w dużej ilości), kolacja sałatka (sałata, ser, pomidory, sos winegret). Pic wodę między posiłkami. Dużo spać i się nie denerwować :)

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty