Co oznacza ta czarna plamka na skórze?

Od miesiąca na dużym palcu u lewej stopy mam jakby "krwiaka", natomiast od jakiś dwóch tygodni na dużym palcu u prawej stopy mam małą czarną plamkę, równą kropkę wielkości dwóch ziarenek maku, wokół niej są jeszcze trzy mniejsze i znacznie jaśniejsze identyczne plamki. Inne paznokcie też wyglądają nieco inaczej, mają jakby ciemniejszy kolor i wyglądają na nieco podniszczone. Co to może być? Czy to czerniak? Ta plamka jest idealnie okrągła czarna, w przybliżeniu wydaje się być nieco odstająca...

Dzień dobry, każde przebarwienie a także zmiana na skórze powinna być regularnie badana za pomocą dermatoskopu przez lekarza specjalistę. Pozwala to wykluczyć złośliwość zmian skórnych. Po wywiadzie oraz szczegółowym badaniu lekarz może zalecić odpowiednio dobraną terapię. W zależności od zaawansowania zmiany można podjąć różne drogi leczenia. Lżejsze zmiany barwnikowe są doskonale tolerowane przez terapie laserowe, lub za pomocą peelingów medycznych. Większe i głębiej umiejscowione natomiast należy poddać leczeniu chirurgicznemu, co jednak uprzedzone jest wizytą u lekarza dermatologa chirurga. Jeżeli przebarwienie jest stosunkowo małe, lekarz specjalista może posiłkować się jedynie lekami miejscowymi dobranymi indywidualnie do potrzeb pacjenta. Należy pamiętać, że doskonałą ochroną przed przyszłymi zmianami barwnikowymi na skórze jest fotoprotekcja.

Serdecznie pozdrawiam

Życzę miłego dnia

Specjalista Medycyny Estetycznej, Dermatolog, dr Izabela Lenartowicz

Lenartowicz Clinic

Katowice, ul. Zabrska 7/1

http://lenartowiczclinic.pl