Co oznaczają te brązowe plamy wokół odbytu?

Witam serdecznie, mam pytanie czy przebarwienia koloru brązowego wokół odbytu u mężczyzny to zmiana patologiczna ponieważ mnie to niepokoi (dygresja: mam obecnie hemorojdy zewnętrzne, które swędzą lecz to chyba niezależne objawy)? Proszę bardzo mi wskazać metody rozjaśnienia tych przebarwień (najlepiej abym mógł samodzielnie je odbarwić) i nazwy substancji lub produktów (słyszałem o kwasie kojowym lecz nie umiem zrobić własnej mikstury z tym preparatem)

Dzień dobry, każde przebarwienie a także zmiana na skórze powinna być regularnie badana za pomocą dermatoskopu przez lekarza specjalistę. Pozwala to wykluczyć złośliwość zmian skórnych. Po wywiadzie oraz szczegółowym badaniu lekarz może zalecić odpowiednio dobraną terapię. W zależności od zaawansowania zmiany można podjąć różne drogi leczenia. Lżejsze zmiany barwnikowe są doskonale tolerowane przez terapie laserowe, lub za pomocą peelingów medycznych. Większe i głębiej umiejscowione natomiast należy poddać leczeniu chirurgicznemu, co jednak uprzedzone jest wizytą u lekarza dermatologa chirurga. Jeżeli przebarwienie jest stosunkowo małe, lekarz specjalista może posiłkować się jedynie lekami miejscowymi dobranymi indywidualnie do potrzeb pacjenta. Należy pamiętać, że doskonałą ochroną przed przyszłymi zmianami barwnikowymi na skórze jest fotoprotekcja.

Serdecznie pozdrawiam

Życzę miłego dnia

Specjalista Medycyny Estetycznej, Dermatolog, dr Izabela Lenartowicz

Lenartowicz Clinic

Katowice, ul. Zabrska 7/1

http://lenartowiczclinic.pl