Co oznacza taki wynik badania biocenozy pochwy?

Proszę o interpretacje wyniku biocenozy Test aminowy : ujemny Clue-cells : brak Nabłonki wielokątne : liczne wpw Leukocyty : liczne wpw Ziarenkowce G : liczne wpw Pałeczki G- : brak Pałeczki G /G- : brak Grzyby drożdżopodobne : obecne Blastospory : pojedyncze w preparacie Lactobacillus spp. : średnio liczne wpw Punkt w skali Nugenta 1 Brak objawów infekcji ale czy te wyniki wskazują na grzybice?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badanie stopnia czystości pochwy.

Nie wspomniała Pani jednak, czy występują pewne choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia. Wiele preparatów bowiem może mieć wpływ na wynik badania, a także na ogólne samopoczucie.

Z przedstawionego opisu biocenozy pochwy może wynikać, że wystąpił pewien stan zapalny, mogący nie dawać widocznych objawów, takich jak: upławy, świąd, czy pieczenie. Obecność licznych leukocytów oraz nabłonków może wskazywać na kolonizację chorobotwórczych patogenów, jak bakterie, czy grzyby.

Ze względu na odległość, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem ginekologiem, który po dokładnej analizie wyniku badania oraz badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszych krokach postępowania. Prawdopodobnie lekarz przepisze konkretne leczenie, aby móc wyeliminować dany problem.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://zdrowie.parenting.pl/badanie-czystosci-pochwy

https://zdrowie.parenting.pl/stopnie-czystosci-pochwy

https://portal.abczdrowie.pl/biocenoza-pochwy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.