Co oznacza taki wynik wieku kości?

Dzień dobry. Mój syn ma 5 lat. Od roku nie przytył ani grama. Waży 16 kg, po wielu badaniach lekarz skierował nas na rtg nadgarstka w celu określenia wieku kości. Badanie wykazało, że wiek kości wynosi 30 msc. Jest to o połowę mniej niż ma. Co to może oznaczać? W poniedziałek idę z wynikami do pediatry, jednak martwi mnie to.
MĘŻCZYZNA, 32 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

wiek kości to wskaźnik, który porównuje rozwój kości dziecka do przeciętnych wzorców wzrostu w danej grupie wiekowej. Jeśli badanie RTG nadgarstka wykazało, że wiek kości Pana syna to 30 miesięcy, podczas gdy on sam ma 5 lat, może to oznaczać, że rozwój jego układu kostnego jest wolniejszy niż przeciętny dla jego wieku.

Przyczyn takiego problemu może być wiele, zaczynając od chorób przewlekłych, czy zaburzeń endokrynologicznych, kończąc na czynnikach genetycznych.

Ważne jest, aby omówić te wyniki z pediatrą, który może zalecić dalsze badania lub skierowanie do specjalisty, takiego jak endokrynolog. Pediatra może również zasugerować zmiany w diecie lub stylu życia, które mogą pomóc w prawidłowym rozwoju syna.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wiek-kostny-powinien-byc-adekwatny-do-wieku-dziecka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.