Co oznacza tarczyca z licznymi drobnymi zwapnieniami w zakresie obu płatów i cieśni?

Witam Proszę o interpretację USG tarczycy jak leczyć Z góry dziękuje za odpowiedź kobieta 70lat. Gruczoł tarczowy dwupłatowy duży, schodzi nisko, prawdoodobnie uciska tchawicę. Płat prawy 29x35x69mm cieśń 10-15 mm, płat lewy 28x34x74 mm. Echogeniczność miąższu niejednorodna. Tarczyca z licznymi drobnymi zwapnieniami w zakresie obu płatow i cieśni. W prawym płacie niejednorodna, hipoechogeniczna zmiana ogniskowa wy 3x5 mm kolejno slabo wyodrębniające się normoech. zmiany9x9m, 4x4mm,11x7mm W cieśni normoechogeniczna zmiana o wym 7x5mm i i nieco hipoech zmiana o wym 13x9mm Lewy płat prawie całkowicie wypelniony przez niejednokrotną zmianę ogniskowa o wym 25x23mm o mieszanym typie unaczynienia ponizej prawdpodobnie kolejna zmiana homoechogeniczna o słabo widocznych zarysach 17x16mm Całość obrazu przemawia za wolem guzowatym. Unaczynienie miąższu w normie. Wezły chłonne szyi nie sa powiekszone

Lek. Wojciech Zygmunt

Tarczyca znacznie powiększona, schodzi za mostek (wole zamostkowe) i uciska tchawicę - takie wole jest już wskazaniem do zabiegu operacyjnego. Ponadto drobne zwapnienia (być może zwyrodnieniowe). Występują duże zmiany ogniskowe (guzki). Aby potwierdzić charakter guzków wskazane jest wykonanie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej i badanie mikroskopowe. Polecam skonsultować się z endokrynologiem, gdyż takie wole jak powiedziałem wcześniej może być już wskazaniem do zabiegu operacyjnego, a wówczas konieczne jest skierowanie do chirurga. Pozdrawiam i życzę zdrowia.