Co oznacza ten wynik badania po histeroskopii?

W dniach 06-07.04.21 przebywałam w szpitalu z rozpoznaniem "torbiel łojowa pochwy, atrofia urogenitalna". Wykonano -" Histeroskopia office,Probet. Biopsja aspiracyjna endometrium. Wycięcie torbieli pochwy". Pobrano 1.Materiał aspiracyjny z j.macicy. 2.polip pochwy. Wynik badania histopatologicznego dla pkt.1.Materiał tkankowy bardzo skąpy, niemiarodajny. pkt.2.Polipowaty fragment ściany pochwy z elementami utkania wysłanej niewykazującym cech neoplazji nabłonkiem wielowarstwowym płaskim paraepidermoidalnym. Badania immunochemiczne (141)Antygen CA-125 - 6U/ml (152)HE4 45,7 pmol/l Algorytm Roma Wartość prawdopodobieństwa ROMA przed menopauzą 5,75% Wartość prawdopodobieństwa ROMA po menopauzie 5,49% Wszystkie te dane wypisałam z karty informacyjnej ze szpitala oraz z wyniku badania histopatologicznego Pracowni diagnostyki Hisopatologicznej i Cytologicznej Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu.
70 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w trakcie zabiegu, to jest biopsji aspiracyjnej, pobrano materiał do badania oraz usunięto polip. W przypadku materiału tkankowego z jamy macicy jego ilość jest zbyt mała, by nadawała się do oceny, natomiast fragment torbieli ze ściany pochwy, będącej – zgodnie z opisem – torbielą łojową, nie wykazuje cech podejrzanej zmiany. Torbiel łojotokowa, zwana inaczej kaszakiem, powstaje w obrębie mieszków włosowych i gruczołów łojowych. Jest to zmiana łagodna i niegroźna, zbudowana z nabłonka wielowarstwowego płaskiego, co w Pani przypadku potwierdza opis badania histopatologicznego.

Brak neoplazji, świadczącej o zmianach na szyjce macicy – także pochodzenia nowotworowego, oraz niewykazujący nieprawidłowości wynik badania antygenu CA-125 oznacza prawdopodobnie, że nie ma Pani powodu do obaw.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/ca-125-charakterystyka-normy-interpretacja-cena.

Proszę jednak pamiętać, że oceny wyników badania histopatologicznego może dokonać tylko lekarz, który wykonywał lub skierował Panią na zabieg. Stąd też sugeruję, by niezwłocznie umówiła się Pani na wizytę do ginekologa.

Jeśli jest Pani zainteresowana, więcej informacji na temat biopsji endometrium odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/biopsja-endometrium.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.