Co oznacza ten wynik MR głowy u 22-latka?

Bardzo proszę o pilną odpowiedz. Jestem mężczyzną, 22 lata. Z powodów częstych bólów głowy o umiarkowanym ale nieokreślonym charakterze oraz występującej w ich czasie trwania senności, wykonałem badanie MRI w czerwcu, w listopadzie oraz MRS w grudniu. MRI w czerwcu i listopadzie uwidocznił pojedyncza zmianę w tylnym lewym płacie potylicznym 24x17 mm o niejasnym charakterze. Oto opis MRS: Zmiana wpłacie potylicznym lewym o niejasnym charakterze. W MR widoczna zmiana ogniskowa o podwyższonej intensywności sygnału w obrazach T2 zależnych i sekwencji FLAIR, bez cech restrykcji dyfuzji wody, położona w lewym płacie potylicznym korowo podkorowo i ciągnąca się pasmem zmienionego sygnału w istocie białej do rogu potylicznego lewej komory bocznej. Obraz zmiany bez cech dynamiki w porównaniu do badań poprzednich MR z czerwca 2020 i listopada 2020. Wykonano MRS metodą pojedynczego woksela, z krótkimi długim czasem echa, ze zmiany ogniskowej w okolicy potylicznej lewej i porównawczo ze strony przeciwnej. W widmie spektroskopowym z krótkim czasem echa widoczny nieco podwyższony poziom mioinozytolu i nieznacznie obniżony poziom NAA w obszarze zmiany ogniskowej w lewym płacie potylicznym, poza tym poziomy pozostałych metabolitów bez istotnych odchyleń od normy; obecności piku mleczanów/lipidów nie stwierdzam. Stosunki metabolitów (dla krótkiego czasu echa): -ze zmiany w lewym płacie potylicznym: NAA/Cr 1.40, Cho/Cr 0.62, Cho/NAA0.44 -porównawczo ze strony przeciwnej :NAA/Cr 1.62, Cho/Cr 0.55, Cho/NAA0.34. Obraz MR i MRS przemawia za dysplazją korową. Prawidłowy poziom choliny i niski iloraz Cho/NAA w obrębie zmiany przemawia przeciwko procesowi rozrostowemu. Widma spektroskopowe ze zmiany w lewym płacie potylicznym nie są typowe dla zmiany zapalnej ani naczyniopochodnej. Wskazane monitorowanie wielkości zmiany w badaniach kontrolnych (krótki okres obserwacji, kontrola w celu wykluczenia ewentualnej wolno rosnącej zmiany npl na podłożu dysplazji, pomimo braku typowych cech obecności zmiany npl w MRS). ---------------------------- Bardzo proszę o odpowiedz, co może oznaczać taki opis, co zrobić, jak się zachować, co podejrzewać? Oczywiście byłem u lekarzy, ale opinie są bardzo rozbieżne... Dziękuje z góry. S

Powyżej opis obszerny kilku MRI wraz ze spektroskopią ;; Obserwacja dysplazji korowej..."MRS w grudniu. MRI w czerwcu i listopadzie uwidocznił pojedyncza zmianę w tylnym lewym płacie potylicznym 24x17 mm o niejasnym charakterze. Oto opis MRS: Zmiana wpłacie potylicznym lewym o niejasnym charakterze. W MR widoczna zmiana ogniskowa o podwyższonej intensywności sygnału w obrazach T2 zależnych i sekwencji FLAIR, bez cech restrykcji dyfuzji wody, położona w lewym płacie potylicznym korowo podkorowo i ciągnąca się pasmem zmienionego sygnału w istocie białej do rogu potylicznego lewej komory bocznej. Obraz zmiany bez cech dynamiki w porównaniu do badań poprzednich MR z czerwca 2020 i listopada 2020. Wykonano MRS metodą pojedynczego woksela, z krótkimi długim czasem echa, ze zmiany ogniskowej w okolicy potylicznej lewej i porównawczo ze strony przeciwnej. W widmie spektroskopowym z krótkim czasem echa widoczny nieco podwyższony poziom mioinozytolu i nieznacznie obniżony poziom NAA w obszarze zmiany ogniskowej w lewym płacie potylicznym, poza tym poziomy pozostałych metabolitów bez istotnych odchyleń od normy; obecności piku mleczanów/lipidów nie stwierdzam. Stosunki metabolitów (dla krótkiego czasu echa): -ze zmiany w lewym płacie potylicznym: NAA/Cr 1.40, Cho/Cr 0.62, Cho/NAA0.44 -porównawczo ze strony przeciwnej :NAA/Cr 1.62, Cho/Cr 0.55, Cho/NAA0.34. Obraz MR i MRS przemawia za dysplazją korową. Prawidłowy poziom choliny i niski iloraz Cho/NAA w obrębie zmiany przemawia przeciwko procesowi rozrostowemu. Widma spektroskopowe ze zmiany w lewym płacie potylicznym nie są typowe dla zmiany zapalnej ani naczyniopochodnej. Wskazane monitorowanie wielkości zmiany w badaniach kontrolnych (krótki okres obserwacji, kontrola w celu wykluczenia ewentualnej wolno rosnącej zmiany npl na podłożu dysplazji, pomimo braku typowych cech obecności zmiany npl w MRS "

MRI do interpretacji klinicznej Obraz STABILNY ; WAŻNY PACJENT; BADANIE; WYNIKI! WAŻNE : Konieczna pełna konsultacja: wywiad, badanie, przejrzenie wyników badań jakie czynniki ryzyka: żylaki, nadwaga, cukrzyca, nadciśnienie, zaburzenia hormonalne, endokrynologiczne ; inne schorzenia ??? Jaki stan obecny ? Ważny też stan emocjonalny, nastrój, sen Styl życia i pracy, aktywność ruchowa, rodzina , stresy etc etc Pozdrawiam i zapraszam . dr n. med Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska ;specjalista neurolog, migrenolog Pozdrawiam Zapraszam