Wynik badania MR i MRS
W obrębie hipokampa lewego płata skroniowego widoczne policykliczne "groniaste" struktury drobnotorbielowate; o sygnale płynowym średnicy 5-9mm. Zmiany otoczone strefą gliozy;bez wzmocnienia po podaniu śr. kontrastowego. W spektroskopii zlokalizowanej metodą pojedynczego voxela z okolicy bzmiany-NAA/Cr-2,1;Cho/Cr-0,9;ml-o,56; przy stosunkowo niskim poziomie CR-widmo MRS sugeruje zmianę o niskim stopniu złośliwości. Obraz MR oraz badanie MRS sugeruje zmianę o chrakterze DNET. Co robić?

MĘŻCZYZNA, 39 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się do neurochirurga. Dysembrioplastyczny nowotwór neuroepitelialny (ang. dysembryoplastic neuroepithelial tumor, DNET, DNT) – nadnamiotowy mieszany, glejowo-neuronalny łagodny nowotworowy guz mózgu, charakteryzujący się rozrostem ograniczonym do kory mózgowej i spotykany przede wszystkim przed 20. rokiem życia. Jest guzem o niskiej złośliwości (I° według WHO). Leczenie polega na chirurgicznej resekcji guza (lezjonektomia). Rokowanie oceniane jest jako bardzo dobre, nawet w przypadku niedoszczętności zabiegu.