Zapytaj lekarza

7 4 0 , 4 1 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznacza to schorzenie serca?

Dzień dobry, W ostatnim czasie zauważyłam u siebie niemiarowe bicie serca.Miałam wykonaną echokardiografię i okazało się, że mam wzmożone beleczkowanie w lewej komorze.Wydolność 56%Chciałabym zapytać, czy beleczkowanie jest jednoznaczne z LVNC ?
KOBIETA, 40 LAT 2 miesiące temu

Czynniki ryzyka choroby niedokrwiennej

Do zawału mięśnia sercowego może doprowadzić m.in. nieleczona choroba niedokrwienna serca. Prof. dr hab. Wojciech Drygas opowiada o czynnikach ryzyka wystąpienia tego schorzenia.

Wzmożone beleczkowanie lewej komory nie jest jednoznaczne z kardiomiopatią lewej komory z niescalenia (LVNC) ale występuje w tej chorobie jako jej obraz widywany w coraz częściej wykonywanym badaniu obrazowym serca, dzięki swojej szerokiej dostępności, jakim jest echokardiografia. Jednakże do postawienia rozpoznania kardiomiopatii lewej komory z niescalenia (LVNC) potrzebna jest szersza ocena pacjenta (zalecana również genetyczna), chociaż choroba ta nie ma jeszcze ustalonych jednoznacznie kryteriów rozpoznania, a co więcej, jest różnie przypisywana w klasyfikacji (podziale) chorób mięśnia sercowego - w zależności od gremium eksperckiego może być określona jako występująca na tle genetycznym lub według innych jako kardiomiopatia niesklasyfikowana. Oznacza to, że ciągle jeszcze zbyt mało wiemy na ten temat i trudno było uzgodnić konsensus pomiędzy naukowcami. Badania nad nią trwają i być może najbliższe lata przyniosą nowe dane w tej dziedzinie.

Tak czy inaczej pozostaje leczenie objawowe. :)

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy