Co oznacza wynik badania immunofenotypu komórek?

Dzień dobry. W badaniu immunofenotypu komórek okazalo się, że posiadam za niski poziom komórek NK (CD3-16 56 - KOM.NK: 1) subpopulacje limfocytów procentowo: 3,4% przy normie 5,0-26,0%; 2) Kom/µI: 70 przy normie 84-724). Komorki NKT: 3,20% (67 Kom/µI); LIMF.Th/Ts/c: 1,45%. Czy przyczyną niskiego poziomu komórek NK mogą być: a) Fakt zażywania przez mnie przez 3 lata (z przerwami) niemetylowanego kwasu foliowego, w sytuacji, gdy mam mutację genu MTHFR_677C-T w układzie heterozygotycznym (zamiast C677T) i/lub b) Przyjmowanie Encortonu na 1 miesiąc i 22 dni przed badaniem, w dawce 10 mg na dobę przez prawie miesiąc. Jeśli nie, jaka inna mogłaby być przyczyna? Po jakim czasie, od wyeliminowania przyczyny poziom komórek wraca do normy? Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc, ponieważ w niedługim czasie czeka mnie kolejna kuracja Encortonem i nie wiem, czy w mojej sytuacji jest to wskazane.

Lek. Michał Lenard

Przyjmowanie folianów z pewnością nie jest przyczyną. Encorton raczej też nie. Wyniki powinien zinterpretować lekarz zlecający badanie, który zdiagnozuje przyczynę i zdecyduje o postępowaniu. Pozdrawiam!