Co oznacza wynik badania moczu u 36-letniej kobiety?

Witam, proszę o interpretację wyników dot. moczu, które wykazały bardzo liczne nabłonki płaskie, nabłonki okrągłe 0-1 wpw, leukocyty 0-2 wpw, erytrocyty 0-1 wpw, bakterie do liczne wpw, pasma śluzu dość liczne wpw. Jedyną dolegliwość jaką mam to ból pleców z lewej strony. Z góry dziękuję za pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badanie moczu. To istotna profilaktyka w kierunku wielu chorób układu moczowego. Każda dorosła osoba powinna kontrolować mocz co najmniej raz w roku.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyniki badań, można by stwierdzić, że prawdopodobnie nie ma znacznego stanu zapalnego. Świadczyć by o tym mogło brak obecności białka w moczu, a także nieliczne leukocyty oraz erytrocyty w osadzie. Natomiast fakt obecności bakterii i pasm śluzu mogłyby wskazywać na stany zapalne pochwy i okolic intymnych.

Możliwe, że jest to pozostałość po ostatniej infekcji, bądź jej niedoleczenie. Jednakże, przy takim stanie zapalnym bardzo często występują liczne upławy, świąd i pieczenie.

Ból pleców po lewej stronie natomiast może mieć wiele przyczyn. Takie dolegliwości mogą występować przy chorobach nerek, stanów zapalnych jajników, a także chorobie zwyrodnieniowej kręgosłupa.

Aby poznać przyczynę takiego stanu, należałoby rozszerzyć diagnostykę o USG jamy brzusznej, USG ginekologiczne, pełną morfologię, CRP, a także rtg kręgosłupa lędźwiowego i krzyżowego.

Ze względu na odległość, trudno jest ocenić dokładnie Pani stan zdrowia. Zalecamy, zatem konsultację z lekarzem internistą. Specjalista po analizie Pani dotychczasowych wyników badań zdecyduje o dalszej diagnostyce.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-kregoslupa

https://portal.abczdrowie.pl/badania-moczu

https://zdrowie.parenting.pl/sluz-z-moczu-przyczyny-diagnostyka-postepowanie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.