Co oznacza wynik badania wycinków z konizacji?

proszę o interpretację mojego wyniku badania histopatologicznego tkanki pobranej poprzez elektrokonizację. 1. Pofragmentowany materiał: skrzepy krwi wraz ze skoagulowanym nabłonkiem głównie endocervix. 2.Fragment tkanki: fragment tarcza części pochwowej szyjki macicy pokryty nabłonkiem wielowarstwowym, ogniskowo w strefie przejściowej z cechami neoplazji stopnia małego LSIL/CIN 1. Nabłonek gruczołowy kanału szyjki macicy bez cech dysplazji. Materiał częściowo uszkodzony termicznie. Niepokoi mnie fakt, że nie ma wskazanego czy zmiany zostały wycięte, czy jest odpowiedni margines, może nie jest to widoczne ze względu na te uszkodzenia termiczne? Wspomnę, że pierwszy wynik po kuldoskopii wskazywał na zmiany CIN3.
KOBIETA, 39 LAT 3 miesiące temu

Co to są mięśnie dna miednicy?

Mało kto z nas zastanawia się, nad funkcjonowaniem swojego organizmu. Dlaczego działa on tak, a nie inaczej? Warto jednak wiedzieć jak jak on pracuje. Obejrzyj film i dowiedz się więcej na temat mięśni dna macicy.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

elektrokonizacja wykorzystywana jest jako metoda zarówno diagnostyczna, jak i diagnostyczno-lecznicza przy niewielkich zmianach dysplastycznych szyjki macicy – u Pani, co wskazała koloposkopia, było to CIN3.

Tutaj więcej informacji na temat konizacji: https://portal.abczdrowie.pl/konizacja-szyjki-macicy-petla-elektrochirurgiczna.

W przypadku konizacji lekarz wycina patologiczne zmiany, usuwając tkankę w kształcie stożka. Jak widać w opisie badania wycięcie obejmuje zmienione chorobowo tkanki, a także prawidłowe fragmenty tkanki fizjologicznie porastającej szyjkę macicy.

Na temat wyniku badania histopatologicznego proszę porozmawiać z lekarzem, który przeprowadził zabieg, ponieważ konieczne jest odniesienie wyniku badania do poprzednich wyników badań, a także do badania palpacyjnego szyjki pochwy.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/dysplazja-szyjki-macicy-przyczyny-wykrywanie-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty