Co oznacza wynik MR po zdrętwieniu nogi?

Kobieta 30 lat, ból kregosłupa, zdrętwiała prawa noga od przeszło 3 tygodni, co dalej? Opis MRI kręgosłupa lędźwiowego w zakresie Th11-S: oś kręgosłupa lędźwiowego zachowana, lordoza lędźwiowa spłycona. wysokości trzonów kręgowych w objętym badaniem zakresie prawidłowe, nieobniżone. Liczne bardzo drobne guzki Schmorla na górnych i dolnych blaszkach granicznych. delikatny Bulging nieco odwodnionej tarczy L4-L5 z niewielkim modelowaniem worka oponowego. Odwodniona i obniżona tracza międzykręgowa na poziomie L5-S1z centralno-prawoboczną ekstruzją materiału tarczy do światła kanału kręgowego na ok.6mm i zaznaczoną migracją ku górze na ok.8-9mm z wyraźnym uciskiem worka oponowego i prawego zachyłka korzeniowego z impresją na korzenie i nerwy rdzeniowe po stronie prawej. na pozostałych poziomach nie ma cech wypuklania materiału tarcz do światła kanału kręgowego lub do otworów międzykręgowych. tkanki miękkie okołokręgosłupowe w obszarze objętym badaniem bez widocznych zmian patologicznych. rdzeń kręgowy bez ognisk o odmiennym sygnale. Jestem po konsultacji z ortopedą, który odesłał do neurochirurga i powiedział, że bez zabiegu się nie obejdzie. czy faktycznie zabieg jest konieczny, a jeśli tak na czym polega i czy jest skomplikowany?

Lek. Michał Lenard

Zabieg faktycznie może być w Pani przypadku konieczny, ale ostateczną decyzję podejmie neurochirurg po zbadaniu Pani i ocenie zarówno opisu badania, jak i jego wyniku. Operacja będzie polegała na usunięciu wystających elementów tarczy międzykręgowej, które uciskają na struktury nerwowe powodując objawy. Pozdrawiam!