Co oznacza wynik MRI kręgosłupa u 49-latka?

Witam, co oznacza wynik badania MR kregoslupa lędźwiowo krzyżowego. Nieznaczne prawostronne skrzywienie odcinka lędźwiowego. Niewielkie rozlane tylne wypukliny pierścieni włóknistych tarcz międzykręgowych L2-L3, L3-L4, L4-L5 (na poziomie L3-L4 nieznacznie bardziej prawostronnie), wnikające dokanałowo na głębokość 2-2,5mm, z towarzyszącymi wyciągnięciami tylnych krawędzi trzonów kręgów, modelujące przednią ścianę worka oponowego, bez zwężania zachyłków bocznych kanału i bez kolizji z wychodzącymi tu korzeniami nerwów rdzeniowych oraz wypełniające dolne części otworów międzykręgowych bez ich stenozy. Na pozostałych poziomach wypuklin czy przepuklin dokanałowych nie stwierdzono. Osteofitoza przednich i bocznych krawędzi trzonów kręgów. Nierówność blaszek granicznych trzonów kręgów z guzkami Schmorla w dolnej części odcinka piersiowego kręgosłupa na podłożu przebytych w przeszłości zaburzeń kostnienia. Naczyniak w trzonie kręgu L1 o wlk. 18x15mm. Innych zmian w obrazie MR kręgosłupa i struktur kanału kręgowego w odcinku lędźwiowo-krzyżowym nie stwierdzono. Kanał kręgowy i otwory międzykręgowe bez cech stenozy. Stożek rdzenia widoczny jest na poziomie L1, końcowy uwidoczniony odcinek rdzenia bez zmian ogniskowych. Szpik kostny kręgów bez zmian naciekowych i bez obrzęku. Przestrzeń przykregoslupowa prawidłowa.

Wnioski praktyczne z badania NMR są takie: Leczenie operacyjne nie jest aktualnie potrzebne. Jeśli są dolegliwości bólowe, to trzeba wdrożyć odpowiednie postępowanie rehabilitacyjne. Jeśli jest nadwaga - konieczna redukcja.