Co oznacza wynik RTG 41-latka?

Ponawiam pytanie. Rtg było robione dla medycyny pracy i to jest opis tego zdjęcia. Chyba normalne pytanie zadałem? Ból po lewej stronie w boku tak jakby ktoś mi wbijał gwoździe. Ból przy oddychaniu i kaszel co jakiś czas z odpluwaniem wydzieliny.Do tego wysoka temperatura pomiędzy 38 a 41 stopni . Oto jest opis: Pola płucne bez zagęszczeń ogniskowych o nieco wzmożonym rysunku zrębu płucnego z obecnością zmian induracyjnych oraz cieniem niedodmy płytkowej nadprzeponowo po stronie lewej.

Najczęściej, przyczyną tej sytuacji jest pogorszenie przepływu powietrza przez oskrzele wywołane zalegającym śluzem, ciałem obcym lub guzem. Do zwężenia światła oskrzela dojść może także w wyniku urazu lub ucisku z zewnątrz, np. przez powiększone węzły chłonne, guzy, płyn lub powietrze w jamie opłucnej. Inną przyczyną niedodmy może być zatorowość płucna, która prowadzi m.in. do zmniejszonego wydzielania surfaktantu, czynnika powierzchniowo czynnego. Jego zadaniem jest zapobieganie zapadaniu się pęcherzyków płucnych.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj niedodmy, znacznie rzadziej występujący – niedodma pierwotna. Wywołana jest niedoborem wspomnianego surfaktantu. Dotyczy przede wszystkim noworodków, (wtedy mówimy o zespole błon szklistych inaczej zespół zaburzeń oddychania noworodka), oraz dorosłych z ciężką niewydolnością oddechową.

Podsumowując, niedodmę można podzielić na dwa podstawowe rodzaje: obturacyjną - wynikającą z niedrożności oskrzela, i nieobturacyjną - z ucisku.
Przyczyny niedodmy obturacyjnej

zalegający śluz w drogach oddechowych - taka sytuacja występuje u pacjentów z mukowiscydozą, po zabiegach medycznych, którym podawano leki osłabiające czynność mięśni oddechowych (gdy odruch kaszlu jest osłabiony gromadzący się śluz może zaczopować drogi oddechowe), u noworodków, a zwłaszcza wcześniaków, z niedoborem surfaktanu
ciało obce w oskrzelu - dotyczy to głównie dzieci, które biorą do ust różne przedmioty - mogą się zakrztusić, a drobny element zassać do dróg oddechowych, dorośli krztuszą się raczej pokarmem
uraz klatki piersiowej - gdy do płuca dostaje się krew

Przyczyny niedodmy nieobturacyjnej

choroby układu oddechowego - guzy nowotworowe, ale także częste zapalenia płuc - powodują one powstawanie blizn, a tym samym zmniejszenie ich przekroju
pojawienie się powietrza (odma) lub płynu w jamie opłucnej - powoduje to nacisk na płuca
Jednocześnie przepraszam za dłuższy niż zwykle okres oczekiwania na odpowiedź ze strony portalu.