Co oznacza wynik badania płuc u 54-latka?

Co oznacza taki opis: Ślad płynu w prawej jamie opłucnowej. Węzły chłonne śródpiersia, wnęk płucnych oraz jam pachowych nie są powiększone. Płuco prawe o nieco mniejszej objętości. W płacie górnym i w tylnej części płata dolnego płuca prawego obszary rozedmy rozlanej i śródzrazikowej. Niewielkie zmiany rozedmowe w szczycie płuca lewego. W bocznej części płuca prawego płaszczyznowe zwłóknienia i zgrubienia opłucnowe. W tylnej części płata dolnego prawego w segmencie 9 i częściowo 10 obszar miekkotkankowy o wymiarach 70 x 40 mm x cc- 41 mm zwrócony podstawą do opłucnej. Na obrzeżu zmiany zwłóknienia miąższu płucnego, u podstawy zmiany poszerzone oskrzela subsegmentowe segmentów 9 i 10 dochodzące do opłucnej. Zmiana ulega niespecyficznemu wzmocnieniu pokontrastowemu. Obraz niejednoznaczny - w diagnostyce trzeba brać przede wszystkim okrąglą niedodmę (round atelectasis). Pozostały miąższ obu płuc bez zmian ogniskowych Drobnoguzkowe pogrubienie szczytu i odnogi przyśrodkowej nadnercza lewego o niskiej gęstości średniej w fazie bez kontrastu około 3HU, o cechach gruczolakowateg-o przerostu kory nadnercza. Proszę o interpretację na "chłopski rozum", czy to jest bardzo poważne? Z góry dziękuje

Lek. Michał Lenard

Wynik badania jest niespecyficzny i na jego podstawie trudno powiedzieć coś konkretnego. Wynik powinien ocenić specjalista, który zdecyduje o dalszym postępowaniu. Najpewniej konieczna będzie dalsza, dokładna diagnostyka i dodatkowe badania. Pozdrawiam!