Pasmowate zwłóknienia u podstawy płuca w wyniku badania TK

Badanie przed i po dożylnym podaniu środka kontrastowego: Kobieta lat 31. Tomograf klatki piersiowej. Płuca bez czynnych zmian ogniskowych. Drobne pasmowete zmiany włókniste u podstawy lewego płuca. Poza tym struktura miąższu prawidłowa. Węzły chłonne obu wnęk, śródpiersia przedniego i tylnego oraz podobojczykowe i pachowe niepowiększone. szerokość aorty, pnia płucnego i tętnic płucnych prawidłowa. Drobne pojedyncze guzkowe zgrubienia opłucnej w segmencie tylnych obu płuc. Obecność płynu w jamach opłucnowych nie stwierdza się.

Witam! Opisane pasmowate zwłóknienia u podstawy płuca lewego to najpewniej zmiany pozaplane - po przebytym w przeszłości zapaleniu. Guzkowe zgrubienia opłucnej również mogą mieć takie pochodzenie. Poza tym nieprawidłowości nie uwidoczniono. Pełna interpretacja wymaga jednak znajomości całości obrazu klinicznego - wywiadu chorobowego, badania fizykalnego, dlatego najwłaściwiej zinterpretuje je lekarz, który zlecił jego wykonanie. Pozdrawiam