Czym są zgrubienia i zwłóknienia w płucach?

Proszę o interpretację badania RTG klatki piersiowej PA "Zgrubienia opłucnej szczytu prawego i lewego. Drobne pasma włókniste w tych lokalizacjach. Zmiany drobnoguzkowe w szczycie i okolicy podobojczykowej płuca prawego. Drobne zwapnienie na obwodzie pola górnego płuca prawego. Wzmożenie rysunku podścieliska w obu dolnych polach płucnych. Miąższ płucny bez innych zmian ogniskowych i nacieczeń. Serce niepowiększone, aorta piersiowa w normie, pień naczyń płucnych prawidłowy. Bez cech zastoju w krążeniu małym. Przepona i zatoki przeponowo-żebrowe wolne."

Witam! Zgrubienia i zwłóknienia najczęściej świadczą o przebytych stanach zapalnych - są to zmiany pozapalne. Zmiany drobnoguzkowa oraz lokalizacjach w górnych polach płuc sugeruje przebycie gruźlicy. Wzmożony rysunek podścieliska sam w sobie również nie budzi niepokoju. Podsumowując opisane zmiany świadczą o przebytych w przeszłości stanach zapalnych, m.in. prawdopodobnie gruźlicy. Nie opisano świeżych zmian zapalnych. Zmiany pozapalne same w sobie nie są niepokojące, jednak jeśli zajmują duży obszar płuc, mogą wpływać na wydolność oddechową. Pamiętać proszę, że komentarz mój odnosi się do opisu, dokładna interpretacja możliwa jest po obejrzeniu zdjęcia. Pozdrawiam!