Zrosty w płucach typu pozapalnego w wyniku badania RTG klatki piersiowej

Wykonałam RTG kl. piersiowej. Oto opis: Zrosty opłucowo osierdziowe w prawym kącie przysercowym. Na obwodzie pola środkowego płuca lewego widoczne jest drobnoguzkowe, dobrze ograniczone i mocno wysycone zagęszczenie o śr. 5 mm, mogące odpowiadać zwapnieniu w miąższu płuca lub zmianie pozapłucnej. W polach dolnych obu płuc wzmożenie rysunku okołoskrzelowego najprawdopodobniej o charakterze zmian przewlekłych typu bronchitis-peribronchitis. Jestem zdenerwowana, bardzo się boję. Proszę napisać, co to oznacza i co mnie czeka. Z góry dziękuję. Małgosia

Wykonane RTG klatki piersiowej wskazuje na występowanie zapewne zrostów typu pozapalnego przysercowo po prawej stronie obejmujących osierdzie i opłucną, drobną zmianę guzkową prawdopodobnie także pozapalną w płucu lub powłokach klatki piersiowej oraz w dolnych partiach obu płuc zmiany w zakresie oskrzeli typu przewlekłego zapalenia oskrzeli lub zapalenia okołooskrzelowego. Myślę, że celem pogłębienia diagnostyki zwłaszcza tego nietypowego aczkolwiek bardzo drobnego guzku można by wykonać TK klatki piersiowej z kontrastem. O tym wszystkim jednak musi zadecydować lekarz prowadzący, jeśli uzna takie wskazania do wykonania TK.