Co oznacza wynik TK klatki piersiowej u 65-latki?

Proszę o interpretację wyników mojej mamy Badanie TK klatki piersiowej bez kontrastu ( uczulona na jod ) W miąższu obu płuc widoczne są słabo separujące się obszary zmniejszonej przejrzystosci o typie matowej szyby.W segment 1/2 PL widoczne jest owalne zacienienie śr. 16 mm z centralnym przejaśnieniem 7mm, które może odpowiadać pogrubionej ścianie poszerzonego rozstrzeniowo oskrzela ( mniej prawdopodobna jama / guz z centralnym rozpadem ). Stycznie i poniżej do tej zmiany widoczny jest guzek śr. 10 mm. Proponuję poszerzenie diagnostyki o badanie bronchoskopowe . W szczelinie m- płatowej skośnej lewej guzek 6 mm . W segmencie 6 PL guzek 7 mm i guzek podplucnowy 8x 4 mm. Podopłucnowe pasma zwłóknień w segmencie 2 PP Pasma zwłóknień przysercowo obustronnie. Poza tym miąższ płucny bez zagęszczeń i zmian ogniskowych. Drzewo oskrzelowe drożne, zgrubienia okołooskrzelowe. Tarczyca powiększona- do dokładniejszej oceny w USG. Wielkość jam serca w normie. Aorta nieposzerzona, z uwapnionymi blaszkami miażdżycowymi. Bez płynu w jamach opłucnowych. W oknie aortalno - płucnym węzły do 9 mm grubości , węzły przytchawicze dolne do 17x 11 mm, poza tym węzły chłonne śródpiersia i wnęk widoczne w badaniu bez kontrastu nie przekraczają w osi krótkiej 10 mm. Struktury kostne objęte badaniem bez zmian destrukcyjnych, zmiany zwyrodnieniowe.hipodensyjna zmiana o łącznych wymiarach 30x 17 mm w biegunie górnym nerki lewej - torbiel dwukomorowa ? Obniżona gęstość wątroby. Na dolnej granicy badania możliwa przepuklina tkanki tłuszczowej w obrębie mięśni skośnych brzucha po prawej stronie. Poza tym objęte zakresem badania narządy jamy brzusznej bez widocznych zmian ogniskowych w badaniu bez kontrastu.

Lek. Tomasz Budlewski

konieczna wizyta u pulmonologa i odpowiednie rozszerzenie diagnostyki oraz u urologa, aby zlecić badania wyjaśniające zmianę opisywaną w nerce

Jednocześnie przepraszamy za dłuższy niż zwykle okres oczekiwania na odpowiedź.