Co oznacza wynik trepanobiopsji u syna?

Dzień Dobry Proszę o interpretację wyniku trepanobiopsji mojego syna. Chłopiec lat 17 od dwóch lat leczony na przewlekłą anemię. Kilkukrotnie przetaczany. Badania gospodarki żelazem wskazują na jego niedobór. Dziecko ma podawany ascofer 3x3, vit B6 1x2, vit c 2x1, kwas foliowy 1x1. Leczenie kilkukrotnie modyfikowane bez poprawy. Wykluczone niedobory Vit b12, kwasu foliowego. Krzywa wchłaniania żelaza prawidłowa. Wykluczone krwawienia z układu pokarmowego ( gastroskopia x2, kolonoskopia x2, rezonans, scyntygrafia, laparoskopia zwiadowcza). Poniżej wynik trepanobiopsji : szpik o obniżonej komórkowości w stosunku do wieku -50%, obecne pogrubiałe beleczki kostne, linia granulocytarna MPO , CD15 Z zahamowanym dojrzewaniem; linia czerwonokkrwinkowa CD71 , e-cadheryna -/ zaburzona z poliferacją i odmłodzeniem. Stosunek M:E zaburzony jak 1:1; blasty CD 34 Pojedyncze komórki ;wnioski : szpik z zahamowanym dojrzewaniem i odmłodzeniem szczególnie w linii czerwonokrwinkowej, nie można wykluczyć MDS, jakość trepanobioptatu nie pozwala na bardziej jednoznaczne wnioski diagnostyczne.

Lek. Michał Lenard

Wynik sugeruję chorobę szpiku - zespół mielodysplastyczny, jednak nie jest to pewna diagnoza. Opis powinien być oceniony przez doświadczonego hematologa dziecięcego, który uwzględni stan kliniczny dziecka i zdecyduje o dalszym postępowaniu. Pozdrawiam!