Co oznacza wynik USG jamy brzusznej u 34-latka?
Witam. Prosiłbym o pomoc w zinterpretowaniu wyniku USG jamy brzusznej: "Trzustka widoczna fragmentarycznie w obrębie trzonu oraz przylegających części ogona - w tym zakresie niepowiększona,hiperechogeniczna. W okolicy wnęki śledziony, w lokalizacji ogona trzustki widoczna jest hipoechogeniczna zmiana ogniskowa wielk. 11x7mm, bez cech unaczynienia w opcji CD- torbiel? Inny charakter? Wskazana kontrola w USG/ weryfikacja w MR.". Czy są już jakieś powody do niepokoju, czy taka zmiana ogniskowa może się sama wchłonąć? Radiolog wskazał konieczność kolejnej kontroli, czy 4 tygodnie to odpowiedni czas na ponowne badanie czy szybciej / później? Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA, 34 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy serdecznie,
najbardziej niepokojącym znaleziskiem jest obecność hipoechogenicznej zmiany ogniskowej o rozmiarach 11x7mm w okolicy wnęki śledziony. "Hipoechogeniczne" oznacza, że ta zmiana odbija mniej fal ultradźwiękowych niż otaczające tkanki. W raporcie wspomniano również o możliwości występowania torbieli lub innej charakterystyki tej zmiany, ale konieczne jest potwierdzenie tego za pomocą dodatkowego badania, takiego jak rezonans magnetyczny.
Biorąc pod uwagę opisane wyniki, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu pełnej i dokładnej interpretacji. To właśnie lekarz specjalizujący się w radiologii lub gastroenterologii może dostarczyć odpowiednich informacji i zaleceń dotyczących dalszego postępowania diagnostycznego i leczenia. Będzie on w stanie wziąć pod uwagę Pańską historię medyczną oraz wyniki innych badań.
Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach poniżej:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-wyrazenie-trzustka-hiperechogenna