Co oznacza wzmożona echogeniczność okołokomorowa u noworodka?

Witam. Synek urodzony w 39 tygodniu ciąży przez cesarskie cięcie z punktacją w skali Apgar 9/9/10- 9 pkt za zabarwienie skóry. Dziecko miało wykonane usg główki. Na wypisie została zawarta informacja, że mózgowie dostępne badaniu prawidłowe. Szerokość komór w normie. Wzmożona obustronnie echogeniczność okołokomorowa. Kontrola za 6 tygodni. Bardzo się martwię, bo w szpitalu nikt mnie niepoinformował, że jest jakikolwiek problem. Co oznacza wzmożona echogeniczność, jakie są tego przyczyny i ewentualne skutki w rozwoju naszego maluszka. Bardzo proszę o odpowiedź, bo odchodzę od zmysłów.

Lek. Michał Lenard

Wzmożona echogeniczność okołokomorowa może być skutkiem niedojrzałości układu nerwowego, która jest stanem fizjologicznym u noworodka i z czasem będzie ustępować. Może to być również skutek niedokrwienia, dlatego objaw ten wymaga obserwacji i kontrolnego USG. Na chwilę obecną nie ma powodu do niepokoju, należy zgłosić się na badanie w wyznaczonym terminie. Pozdrawiam!