Co oznaczają takie wyniki rezonansu 50-letniej kobiety?
To mój rezonans bardzo prosze o interpretacjie...Wykonano badanie RM odcinka lędźwiowego kręgosłupa w sekwencjach T1 i T2 zależnych oraz PD z saturacją tłuszczu. Dane kliniczne: Ból kręgosłupa. Lordoza lędźwiowa spłycona. Przestrzeń międzykręgowa L3/L4 lekko obniżona i z cechami niewielkiej dehydratacji jądra miażdżystego. Tylno-dwuboczna wypuklina krążka międzykręgowego - oba otwory międzykręgowe zwężone, ale bez cech ucisku pni nerwów rdzeniowych. Przestrzeń międzykręgowa L4/L5 obniżona i z cechami dehydratacji jądra miażdżystego. Tylno-dwuboczna wypuklina krążka międzykręgowego, wspólnie z osteofitami wyrostków stawowych, zwęża oba otwory międzykręgowe. Po stronie prawej zwężenie bardziej nasilone - cechy ucisku pnia nerwu rdzeniowego. Po stronie lewej pień modelowany, ale bez ewidentnych cech ucisku. Przestrzeń międzykręgowa L5/S1 obniżona i z cechami dehydratacji jądra miażdżystego. Tylno-dwuboczna wypuklina krążka międzykręgowego, wspólnie z osteofitami wyrostków stawowych, zwęża oba otwory międzykręgowe. Po stronie lewej zwężenie bardziej nasilone - cechy ucisku pnia nerwu rdzeniowego. Po stronie prawej pień modelowany - nie można w wykluczyć ucisku.

KOBIETA, 50 LAT ponad rok temu
Szanowna Pani,
Szanowna Pani, interpretacja badania obrazowego na podstawie samego opisu, bez konsultacji lekarskiej, nie ma żadnej wartości diagnostycznej i nie powinna być praktykowana. Poniżej wyjaśnię dlaczego. Kręgosłup jest skomplikowaną strukturą o złożonej biomechanice. Źródło bólu w kręgosłupie może mieć miejsce m.in. w ucisku nerwu/-ów rdzeniowych, zmianach zwyrodnieniowych krążków międzykręgowych (potocznie zwanymi dyskami), stenozie kanału kręgowego (tj. zwężeniu światła kanału kręgowego), patologiach w obrębie stawów międzykręgowych, niestabilności kręgosłupa, zmianach o charakterze neuralgicznym, złamaniach czy zmianach zwyrodnieniowych w obrębie samych kręgów. Badania obrazowe kręgosłupa (RTG, TK, MRI) są badaniami dodatkowymi - zlecanymi przez lekarza (wyjątkowo komercyjnie możliwe jest w Polsce wykonanie rezonansu bez kontrastu, ponieważ jest to badanie, które nie naraża pacjenta na promieniowanie jonizujące). Badania te mają na celu ułatwić lekarzowi znalezienie przyczyny dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że często w obrębie kręgosłupa występuje więcej niż jedno źródło bólu. Mając pełną wiedzę dotyczącą wywiadu chorobowego, chorób współistniejących oraz wyników badania lekarskiego (przedmiotowego) lekarz dokonuje syntezy wiedzy w oparciu o wszystkie dane. Nawet jeżeli wydaje się pacjentowi, że podczas kilkunastominutowej konsultacji lekarz jedynie zadał kilka pytań i obejrzał płytkę, w rzeczywistości cała praca polega na analitycznym myśleniu - na tyle skomplikowanym, że dotychczas nikt nie wynalazł sztucznej inteligencji, która byłaby w stanie na podstawie samego badania MRI zakwalifikować Pacjenta do odpowiedniego leczenia. Sposób leczenia jest oparty o określone wytyczne, często jednak złożoność problemu wymaga nie tylko wiedzy ale również doświadczenia. Nie zalecam więc prób konsultowania wyników badań obrazowych za pomocą jakiegokolwiek portalu internetowego. Do tego konieczna jest indywidualna konsultacja.
Pozdrawiam serdecznie Jakub Wiśniewski