Co oznaczają te wyniki? Czy warto się niepokoić? Czy to może mieć coś wspólnego z białaczką?

WBC 8,28, RBC 5,40, HGB 8,5, HCT31,2, MCV 15,7, MCHC 27,2, RDW-SD 40,3, RDW-CV 21,2, PLT 249*, OB 14, ŻELAZO 16, GLUKOZA 97 mg/dL, CHOLESTEROL 160 mg/dL, CHOLESTEROL - HDL 44 mg/dL, TRÓJGLICERYDY 63 mg/dL, Na+ 140, K+ 4,3. To wyniki mojego taty. Ma on 50 lat, ma straszne duszności, jest osłabiony i bolą go strasznie nogi, szybko się męczy. Ma niewydolność płuc (jego płuca pracują w 50%). Proszę powiedzieć, co oznaczają jego wyniki.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Wyniki najlepiej jest interpretować w odniesieniu do norm podawanych przez dane laboratorium. Wynik hemoglobiny może być wyrażony w dwóch różnych jednostkach: mmol/l oraz g/dl. I tak, norma hemoglobiny wynosi 12-16 g/dl oraz 7,44-9,92mmol/l. Jedynie z ilości czerwonych krwinek (RBC), która jest w normie, mogę wnioskować, że wynik 8,5 najprawdopodobniej jest wyrażony w mmol/l, czyli jest w normie - proszę zwrocić uwagę, że podany w innych jednostkach mógłby oznaczać już umiarkowaną anemię.

Podobnie rzecz się ma z żelazem (14,9-21,5 umol/l oraz  80-120 ug/dl).

Pozostałe parametry są w granicach normy.

Jeżeli chodzi o dolegliwości Taty, uważam, że należy przede wszystkim udać się do lekarza (internista), który Tatę zbada, będzie miał możliwość zebrania dokładnego wywiadu (dolegliwości, zażywane leki). Duszność, pogorszenie tolerancji wysiłku mogą wynikać z racji choroby płuc, ale także np. z przyczyn kardiologicznych (niewydolność serca). Lekarz w razie potrzeby skieruje Tatę na dalszą diagnostykę lub zaleci odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam serdecznie