Co powinnam zrobić, żeby pozbyć się tych dolegliwości i złego samopoczucia?

Od paru lat mam kolatania serca, raz było lepiej, raz gorzej. Ogolnie mam niskie i wysoki puls. Ostatnio doszły nagle skoki ciesnienia. Z niskiego na wyższe tj. 150/80.Przy ataku bardzo źle się czuje, jakbym miała zemdleć, jestem w otepieniu. Towarzyszy mi gorąco, pocę się, odczuwam silny niepokój. Nie raz towarzyszy mi ból brzucha i sensacje żołądkowe. Lekarz zapisał mi Betalok ZOK, i kazał brać 1 tabl. Biorę pół, bo po połowie czułam się już ciężko. Jednak po dłuższym stosowaniu kolacze mi serce bardziej, muszę czasami odkaszlnac. Brak mi powietrza czesto. Puls po leku spadł. Czy mam zmienić lek czy przeczekać? Kolejnym problem jest to, że jak np. komuś coś opowiadam szybko to nagle mam zawroty głowy, czuje gorąco i prawdopodobnie tez jest to skok ciśnienia. Miałam badania krwi, nic tam nie wyszło. Echo ok, jestem w trakcie robienia holtera. Męczy mnie to, i nie wiem czy uda mi się to wyleczyć :( mecze się
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Leczenie migotania przedsionków

Migotanie przedsionków to zaburzenie pracy serca. To często występują choroba układu krążenia. O leczeniu migotania przedsionków opowiada ekspert - dr Piotr Gryglas, kardiolog.

Szanowna Pani,



jeśli zostaną wykluczone choroby somatyczne, wskazane jest zbadanie czynników psychicznych, w tym celu zalecana jest konsultacja psychiatryczna.

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty