Co powoduje czerwone strupki na skórze ciała?

Dzień dobry! Na kolanach zaczęły mi się robić małe czerwone strupki po czym strupki zaczęły znikać, a pojawiły się ogromne czerwone plamki, które mnie bardzo pieką i swędzą. Te plamy sięgają mi od kolan do połowy łydek, co więcej zaczęło mi się robić to samo na łokciach i na szyi. Jest mi niezręcznie o tym pisać, lecz na penisie zaczyna mi się robić to samo. Chodzę do dermatologa, który przepisuje mi na to maść Flucinar, która mi w ogóle nie pomaga a te plamy robią się większe. Bardzo proszę o państwa opinie, co sądzicie na ten temat.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

W pierwszej kolejności należałoby ustalić przyczynę powstawania zmian i wyjaśnić czy na przykład zmiany wynikają z uczulenia, podrażnienia, infekcji, choroby skóry. Skóra w opisanych przez Pana miejscach często ma tendencję do podrażnień i przesuszania się skóry, w niektórych chorobach dermatologicznych (na przykład łuszczycy) również właśnie w tej lokalizacji powstają zmiany. Aby postawić rozpoznanie konieczne jest wykonanie badania lekarskiego oraz dokładne zebranie wywiadu. Jeżeli nie ma efektu terapii u lekarza u którego Pan się leczy może warto skorzystać z pomocy innego specjalisty. Konieczne jest również wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych (w tym morfologii krwi obwodowej, OB, CRP, TSH) - w ramach poradni lekarza rodzinnego.

Warto zwrócić uwagę w jakich okolicznościach zmiany się nasilają - może po zastosowaniu pewnych kosmetyków, po podrażnieniu mechanicznym? Zmian proszę nie drażnić i nie drapać. Do dermatologa nie jest konieczne skierowanie.

Pozdrawiam