Co powoduje wysoki poziom hemoglobiny i hematokrytu?

Jestem w 39 tygodniu ciąży. Niepokoi mnie wysoki poziom hemoglobiny i hematokrytu. U wszystkich ciężarnych te wartości spadają, a u mnie cały czas rosną. Przez całą ciążę poziom hemoglobiny utrzymywał się u mnie powyżej 14, hematokryt około 40 %. Teraz końcówka III trymestru i wynik hemoglobiny 15.4 a hematokryt 44.6 %. Pozostałe wyniki morfologii są raczej normalne jak na ciążę... Minimalnie podwyższone erytrocyty, leukocyty, RVD-CV, PDW, MPV, P-LCR. Płytki dość niskie ale w normie. Brak śladów bilirubiny w moczu. Dodam, że od połowy ciąży zmagam się z krwawiącymi dziąsłami i drobnymi krwotokami z nosa (np. przy kichaniu). O czym mogą świadczyć wysokie wyniki hemoglobiny i hematokrytu?

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczna konsultacja hematologa i ustalenie dalszego postepowania