Co robić gdy dziecko się nadmiernie poci?

Dzień dobry. Moja 6 letnia córka zaczęłam się poić, a dokładnie chodzi mi o zapach. Nie poci się cały czas, ale po wyjśćiu ze szkoły, czy robiąc cos w domu. Raz ma sweterk innym razem go nie ma. Wydało mi się to trochę dziwne, by od dziecka 6 lat czuć pot. Czasem ma zwiększone pragnienie, ale ni ejst to częste. Jada normalnie, nie je słodyczy. W nocy się nie poci. Poniżej wyniki badań: CRP 0,40 mg/dl, Glukoza 78, TSH 2,440 uIU/ml, Leukocyty6,0 tys/ul, Erytrocyty 4,75 mln/ul, Hemoglobina 14,3 g/dl, Hematokryt 40,3%, MCV 85 fl, MCH 30 pg, MCHC 35,5 g/dl, Płytki krwi 264 tys/ul, RDW-SD 35,6 fl, RDW-CV 11,9 %, PDW 13,2 fl, MPV 11,3 fl, P-LCR 33,7%, PCT 0,3 %, NEutrofile 1,84tys/ul, Limfocyty 3,42 tys/ul, Monocyty 0,54 tys/ul, Eozynofile 0,14 tys/ul, Bazofile 0.0 tys/ul, Neutrofile 30,8 %, Limfocyty 57,5 %, Monocyty 9, %, Eozynofile 2,4, Bazofile 0,2 %. Czym może to być spowodowane.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

co do wyników badań, to powinna je Pani interpretować zgodnie z wartościami referencyjnymi podawanymi na karcie badań w danym laboratorium.

Jeżeli chodzi o problem nadmiernego pocenia się u dzieci, to może być on spowodowany przez wiele czynników. Po pierwsze, często towarzyszy przy różnego rodzaju infekcjach chorobowych, otyłości, niedoborze witaminy D, problemach z tarczycą (TSH jest jednak w normie) oraz chorobach skórnych.

Może się też zdarzyć, że nadmierna potliwość nie jest spowodowana żadnym stanem chorobowym i jest związana z indywidualną anatomią człowieka. Możliwe też, że dziecko jest bardzo aktywne fizycznie lub jest ubrane zbyt grubo, co powoduje zatrzymanie ciepła i pojawienie się potu.

Więcej informacji znajdzie Pani w naszym artykule dotyczącym hiperhydrozy, czyli nadmiernego pocenia:

https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-pocenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.