Co robić po tym skręceniu nadgarstka?

Witam, Ponad 7 miesiecy temu skrecilem nadgarstek. Badanie USG i RTG nie wykazaly zlaman i uszkodzen. Niestety po tak dlugim czasie mam problemy nawet podniesc kubka z kawa (w zaleznosci od tego pod jakim katem to zrobie). Caly czas widoczna opuchlizna oraz "siwy" kolor (blizej kciuka z prawej strony nadgarstka patrzac od wewnetrznej strony dloni). Co moze byc przyczyna po tak dlugim czasie jezeli badania nie wykazaly zadnych uszkodzen ? Bardzo prosze o pomoc. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Skręcenie nadgarstka to dość często spotykany uraz kończyny górnej człowieka. Do objawów tego urazu zaliczamy jedynie bolesność, obrzęk i zaczerwienienie. Nie występuje ograniczenie ruchów czy zniekształcenie w obrębie stawu. Ból nadgarstka jest powodowany naciągnięciem lub zerwaniem wiązadeł. Najczęściej dochodzi do uszkodzeń więzadła łódeczkowato-księżycowatego oraz księżycowato-trójgraniastego. Uraz drugiej z wymienionych struktur często charakteryzuje się brakiem widocznych zmian na wynikach badań RTG, USG czy MRI. Być możę w Pana przypadku doszło między innymi do takiego schorzenia.

Opuchlizna i siny kolor może świadczyć o nagromadzeniu się krwi wewnątrz dłoni w miejscu zmiany barwy. Leczenie naderwanego więzadła księżycowato-trójgraniastego polega na unieruchomieniu nadgarstka, a czas powrotu do zdrowia trwa kilka tygodni. Potem można rozpocząć rehabilitację. Jeżeli leczenie zachowawcze nie przynosi skutku, wykonuje się zabieg chirurgiczny.

W Pana przypadku wskazana jest wizyta u ortopedy w celu powtórnego badania.

Proszę zapoznać się także z artykułami:

https://portal.abczdrowie.pl/zlamania-kosci-nadgarstka

https://portal.abczdrowie.pl/skrecenie-stawu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.