Co robić z tym bólem kciuka po operacji?

W lutym miałam operacje na kciuka trzaskającego. Po rekonwalescencji wszystko było dobrze, jednak od jakiegoś czasu czyli ok. od około pół roku po operacji znowu boli mnie kciuk/staw kciuka przy wykonaniu niektórych czynności np. jedzeniu sztućcami czy trzymaniu jakichś przedmiotów. Ortopeda zaproponował blokadę przy kontroli (bez usg ani innych badań, jeśli to ważne). Jeszcze się zastanawiam, bo miałam już dwie blokady przed operacją, które pomogły tylko na jakiś czas. Czy powinnam udać się do kogoś innego na usg czy lepiej zgodzić się na blokadę bądź poczekać/odciążyć palec (co staram się robić cały czasw miare możliwiści)? Będę ogromnie wdzięczna za podpowiedź, pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Na pewno problemy z ruchomością stawów kciuka powodują dyskomfort.

Bardzo dobrze, że poddała się Pani operacji, mającej na celu wyeliminowanie tego problemu. Jednakże może się zdarzyć, że objawy powrócą w pewnym stopniu. Ból najczęściej jest wtedy mniej uciążliwy niż przed zabiegiem operacyjnym. Dlatego tak ważna jest właściwa rehabilitacja, polegająca między innymi na dobraniu odpowiednich zabiegów przeciwbólowych i przeciwzapalnych, takich jak: laser, czy krioterapia, a także po skończonych zabiegach oklejenie chorego palca specjalnymi plastrami.

Rozwiązanie zaproponowane przez Pani lekarza prowadzącego prawdopodobnie jest jak najbardziej właściwe, dlatego warto poddać się tym zaleceniom. Warto jeszcze wziąć pod uwagę, że takie leczenie w przypadku kciuka może być długotrwałe.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy Pani ponowną konsultację z lekarzem ortopedą, w celu wykonania badania obrazowego stawu palca, aby sprawdzić jego aktualny stan. Możliwe, że niezbędne będzie również wykonanie badania RTG.

Podobna tematyka została również poruszona w poniższym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/palec-trzaskajacy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.