Co sie dzieje? Problem z diagnozą.

Dzień dobry. Sprawa dotyczy mojego taty. Ma on 57 lat. Był już u trzech lekarzy i nikt nie wie albo nie widzi, co mu jest. Jedną z tych wizyt miał wczoraj i został odesłany do domu, by dalej obserwować objawy, a dzisiaj rano nie mógł dojść do pracy. Ma bóle w podbrzuszu, pieczenie w pachwinach, a jak ból jest mocny, to nawet w okolicy lędźwiowo-krzyżowej pleców. Pojawiły się także pewne zmiany skórne w okolicy penisa. Mówi, że czuje, jak go pieką żyły w okolicach penisa. Miał robione wiele badań: na HIV, wszelkie choroby weneryczne, badanie prostaty przez odbyt (prostata nie jest powiększona - w normie), wyniki krwi (pierwszy pomiar czynnika PSA wyszedł powyżej 5 - to było zaraz po ostrych bólach podbrzusza; drugi wynik był robiony tydzień temu i wyszedł powyżej 2 - czyli w normie). Pierwszy lekarz urolog powiedział, że jest to rak prostaty tylko na podstawie badań krwi, gdzie mój tata nie ma żadnych problemów z sikaniem. Skierował tatę na biopsję, ale tata odmówił. Ciekawe, co by powiedział po tym drugim wyniku, przepraszam za sarkazm, ale to się w głowie nie mieści, co się dzieje w polskiej służbie zdrowia. Ja piszę do Panstwa z UK, tylko w taki sposób jakoś mogę pomóc mojemu tacie. Na miejscu jest moja siostra i ona szuka lekarzy. Dzisiejszy atak to nie był ból w podbrzuszu, tylko tata czuje sie bardzo słabo, a po dwóch godzinach odczuł ból pod pachą. Pierwsze objawy pojawiły się już 4 miesiące temu. Wtedy tata zgłosił się do dermatologa-wenerologa, bo pojawiły się zmiany skórne. Stamtąd był odesłany do urologa i był już u dwóch i nic. Proszę o jak najszybszą odpowiedź i poradę, do jakiego lekarza można się zgłosić z takimi objawami. Czy lekarz internista może pomóc w tym przypadku? Dziekuję. Lucy.

ponad rok temu

Witam serdecznie!
Niestety obawiam się, że niewiele mogę pomóc Pani tacie. Do postawienia jakiejkolwiek diagnozy konieczne jest osobiste zbadanie pacjenta (należałoby chociażby zbadać węzły chłonne pachowe, skoro pojawił się ból tej okolicy oraz obejrzeć charakter wysypki). Trudno jest mi także ustalić jakąkolwiek diagnostykę różnicową, nie widząc wyników badań ani nie mając możliwości uszczegółowienia wywiadu.
Lekarz rodzinny raczej nie pomoże tacie bezpośrednio, ale nigdy nie zaszkodzi spróbować. Tak jak wspomniałam, wcześniej warto, by ktoś doświadczony mógł opisać wygląd wysypki, by móc zastanowić się nad jej etiologią. Chorobami prącia oraz narządów płciowych zajmuje się urolog, ewentualnie dermatolog i wenerolog i tam też szukałabym pomocy. Z Pani opisu wynika jednak, że nie do końca chcą się Państwo poddać diagnostyce i leczeniu, wybierając jedynie określone badania. Wspomina Pani, że została dla taty zaplanowana biopsja gruczołu krokowego, ale tata nie wyraził nią zgody, a szkoda. Tak naprawdę jest to jedyne wiarygodne badanie prostaty. Badanie per rectum jest badaniem subiektywnym, wynik PSA jest nieswoisty. Zdarza się czasem, że mimo niskich wartości PSA rak się rozwija. Bywa także, że w czasie badania guz jest niewyczuwalny, gdyż rośnie on na przedniej ścianie. Z tego samego powodu nie powoduje on problemów z oddawaniem moczu. Do Państwa należy ostateczna decyzja. Obawiam się jednak, że kolejni lekarze także zlecą wykonanie biopsji.
Pozdrawiam.