Witamy!
Opisana sytuacja jest dosyć skomplikowana. Zrozumiała jest Pani frustracja w stosunku do postępowania.
Objawy bólowe Pani taty mogą być spowodowane zmianami w kręgosłupie, niestety przyczyna tych zmian jest w tej chwili trudna do określenia. Jeśli Pani tata wykonywał ciężką fizyczną obciążającą kręgosłup to istnieje również prawdopodobieństwo choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Nie można również w tej chwili wykluczyć ewentualności zmian przerzutowych, ale żeby o tym mówić konieczna jest dokładna diagnostyka prostaty. Być może dlatego została zlecona biopsja.
Badanie histo-patologiczne będzie jednoznacznym i decydującym badaniem w tym przypadku.
PSA jest markerem specyficznym dla prostaty, ale nie swoistym dla choroby, dlatego może wzrastać w raku prostaty, zapaleniach, urazach a nawet po badaniu per rectum. Stąd częste oznaczanie tego markera może nie mieć sensu jeśli istnieje stan zapalny.
Proponuję aby Pani tata pozostał pod opieką lekarza prowadzącego. W tej chwili nie ma powodów do niepokoju, wynik biopsji pozwoli ustalić dokładny stan prostaty i wówczas podjąć ewentualne kroki terapeutyczne.
Redakcja abcZdrowie.pl
Sytuacja jest skomplikowana. Objawy mogą mieć różne podłoże i wcale niekoniecznie są spowodowane nowotworem. Żeby jednak mieć pewność, jakiego typu proces ma miejsce w prostacie została zlecona biopsja. Dzięki temu pytaniu możliwa będzie odpowiedź na pytanie jakiego typu proces rozrostowy ma miejsce w prostacie. Biopsję wykonuje się gdy PSA przekracza wyznaczone normy, a badanie per rectum również wykazuje nieprawidłowości. Nie jest to badanie standardowe. Polega na pobraniu małego wycinka prostaty i jego badaniu mikroskopowym.
Biopsję prostaty wykonuj się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz pobiera wycinek do biopsji pod kontrolą usg. Następnie wycinek ten przesyłany do laboratorium, gdzie przy pomocy specjalnej skali lekarz ocenia stopnień zaawansowania procesu. To na tej podstawie ustalane są dalsze rokowanie, które w tej chwili nie są jeszcze jasne.
Jeśli chodzi o postępowanie lekarzy to biopsja jest badaniem o wiele bardziej czułym niż badanie PSA. Użyteczność badania PSA jest szeroko dyskutowana. Okazuje się, że nie zawsze jego wyniki są miarodajne, chociaż określany jest on mianem markera nowotworowego. U 25 proc. mężczyzn bez podwyższenia markeru występuje nowotwór. U 50 proc. mężczyzn z podwyższonym markerem nie występuje nowotwór złośliwy. PSA może ulec podwyższeniu nie tylko w nowotworach złośliwych, ale również w łagodnym przeroście prostaty, po badaniu per rectum, w stanach zapalnych prostaty oraz w innych stanach. Dlatego biopsja pozwali w przypadku Pani ojca ustalić jaki proces ma miejsce w prostacie. Na pewno nie jest ona wyrokiem, a elementem diagnostyki, który pozwoli n ustalenie dalszego leczenia.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co mogą oznaczać takie wyniki biopsji stercza? – odpowiada Lek. Agnieszka Barchnicka
- Czy można poczekać z biopsją u osoby z PSA 5 ,9? – odpowiada Lekarz chorób wewnętrznych Łukasz Wroński
- Czy taki poziom PSA świadczy o nowotworze? – odpowiada Lek. Karol Gołębiewski
- Ostre zakażenie bakteryjne dróg moczowych a biopsja prostaty – odpowiada Lek. Artur Jeliński
- Czy muszę zrobić biopsję prostaty? – odpowiada Dr Stefan WĹadysĹaw Czarniecki
- Czy mogę mieć stan zapalny prostaty? – odpowiada Lek. Karol Gołębiewski
- Co oznacza tak wysokie PSA? – odpowiada Lek. Karol Gołębiewski
- Zwapnienia w niepowiększonej prostacie – odpowiada Dr n. med. Karol Kaziród-Wolski
- Czy to może być rak prostaty? – odpowiada Lek. Jacek Miśkiewicz
- Badanie PSA - wyniki – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Umiera przez niego 16 Polaków dziennie. "Sprzymierzeńcem choroby jest wstyd"
Szacuje się, że jeden na siedmiu żyjących obecnie
Rak prostaty. Nowotwór, który rozwija się po cichu
Rak prostaty to jeden z najczęściej występujących
Badania prostaty - badanie per rectum, PSA, USG, biopsja, rezonans
Badania prostaty wykonuje się profilaktycznie u mę