Czy muszę zrobić biopsję prostaty?
Witam.Mam.problem.PSA całkowite 5,59,CRP 2,34 PSA wolne dwa mce temu 17%.Prostata bad.USG,i per rectum niepowiększona.Czy muszę zrobić biopsję prostaty????Nie ukrywam,że boje si tego badania.Czy wystarczy rezonans???Czy takie badania świadczą o obecności raka w organiźmie...Podczas bad.USG lekarz stwierdzil, że mam sporó piasku w nerkach

MĘŻCZYZNA, 56 LAT ponad rok temu
Dr Stefan WĹadysĹaw Czarniecki
Szanowny Panie,
przede wszystkim należy powtórzyć badanie PSA, aby potwierdzić jego prawidłowość. Należy równolegle zidentyfikować źródło elewacji stężenia CRP - które wynika z trwającego gdzieś w organizmie stanu zapalnego. Możliwe, że w układzie moczowym - trzeba zatem wykonać badanie ogólne moczu.
Jeżeli, po wykluczeniu zakażenia układu moczowego, PSA nadal będzie podwyższone, to w zgodności z wytycznymi European Association of Urology należy rozważyć następujące kroki w trakcie podejmowania decyzji o konieczności wykonania biopsji:
1. Wieloparametryczny rezonans magnetyczny - badanie to może pomóc w podjęciu tej decyzji
2. Badanie 4K - badanie to może pomóc w podjęciu tej decyzji
3. SelectMDx Płynna Biopsja Prostaty z moczu - badanie to może pomóc w podjęciu tej decyzji
4. PCA3 - starszej generacji badanie, także może pomóc w podjęciu tej decyzji