Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Lek. Marta Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Wszystko zależy od tego jakich rozmiarów jest prostata - czy jej powiększenie powoduje zaburzenia oddawania moczu. Czy występują inne objawy kliniczne.
Decyzji o wyborze metody leczenia nigdy nie podejmuje się wyłącznie na podstawie badań, ale w zestawieniu ich wyników z obrazem klinicznym choroby.
PSA nie jest bardzo podwyższone. Jeśli w wynikach biopsji nie znaleziono komórek raka, a objawy kliniczne są skąpe lub nie występują wcale leczenie prawdopodobnie będzie farmakologiczne z regularną kontrolą PSA.

0
Lek. Daniel Lewczak Urolog
60 poziom zaufania

Sam poziom PSA nie świadczy jeszcze o nowotworzę. Należy systematycznie kontrolować PSA i ocenić ewentualną dynamikę wzrostu. Musi Pan być pod stałą opieką urologa

0

leczenia PSA nie ma, bo PSA nie jest chorobą. Wynik PSA zależeć może od wielu innych elementów niż tylko nowotwór - zapalenie, b. duży gruczoł krokowy, wiek, inne stany - do dyskusji z urologiem. Wynik biopsji zależy też czasem od techniki, która się stosuje - pewne metody są bardziej inne mniej "czułe", liczby i miejsca nakłuć. Jeśli wszystkie powyższe elementy wykazują dużą czułość i poprawność badania to należy rozważyć czy leczenie jest potrzebne (inne dolegliwości w oddawaniu moczu) oraz weryfikować sytuacje - PSA raz na pól roku i obserwacja jego wartości, w razie wzrostu - być może potrzebna będzie kolejna biopsja. Warto wspomnieć o pewnej populacji mężczyzn u których wysokie stężenie PSA utrzymuje się bez wykrywalnej przyczyny (tzw. "PSA disease"). Pozdrawiam RH

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty