Profilaktyka raka piersi

Witam serdecznie!

Celem radioterapii jest zniszczenie komórek nowotworowych, które nie są widoczne gołym okiem dla chirurga w trakcie zabiegu i nie są wykrywalne za pomocą metod diagnostycznych, takich jak np. mammografia lub USG. Leczenie rozpoczyna się zazwyczaj kilka tygodni po zabiegu operacyjnym.

Naświetlania mogą się wiązać z potencjalnymi skutkami ubocznymi takimi jak: zmiany skórne - miejscowe (nalezy szczególnie dbać o napromieniane miejsca, stosować się do zaleceń lekarza), oraz objawy ogólne - zmęczenie, osłabienie.

Hormonoterapiapolega na stosowaniu leków, które hamują działanie estrogenów (czyli głównych hormonów płciowych). Estrogeny wpływają na wzrost komórek nowotworowych, które mogły zostać w piersi po leczeniu operacyjnym. Zablokowanie ich działania powoduje jednocześnie zahamowanie wzrostu komórek i dalszemu rozwojowi nowotworu.

Jeżeli chodzi o objawy uboczne, to mogą wystąpić: uderzenia gorąca, świąd pochwy, krwawienia z dróg rodnych lub zaburzenia miesiączkowania, nudności, zmęczenie, zatrzymanie wody w organizmie, wysypka.

Pozdrawiam serdecznie.

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy