Leczenie chemioterapią a radioterapią

Witam, serdecznie proszę o interpretację wyników. Sprawa dotyczy mojej teściowej - wiek 52 lata. całowita mastektomia oraz wycięcie węzłów dołu pachowego - wykonana 12.01.2010. Wyniki badania po operacji:" W oceanianych komórkach nowotworowych stwierdza się: Estrogen Receptor (ER)+, Progesteron Receptor (PgR)+. HER2 Protein (-) E-cadheryn (-). Metaplasia apocrynalis. W preparatach histologicznych ze ścian loży, brodawki sutkowej, sutka poza lożą utkania nowotworowego nie znaleziono. Wypreparowano 18 węzłów chłonnych. W jednym z nich znaleziono mikroprzerzut, naciekający torebkę węzła bez jej przekraczania. Węzły szczytu pachy wolne". Czy w tej sytuacji podana będzie chemioterapia czy radioterapia??? Proszę o interpertację wyników. Będę wdzięczna. Pozdrawiam.
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Po leczeniu chirurgicznym raka piersi rozróżnia się dwie grupy pacjentek - o niskim ryzyku  i wysokim ryzyku nawrotu raka.

Do grupy niskiego ryzyka można zakwalifikować pacjentki, u których spełnione są wszystkie z poniższych kryteriów: brak przerzutów do węzłów chłonnych, stopień złośliwości G1-2, średnica guza poniżej 2 cm, obecność receptorów hormonalnych oraz wiek powyżej 35 lat. U tych pacjentek można odstąpić od leczenia chemioterapią.

W przypadku stwierdzenia przerzutów do węzłow chłonnych pachy konieczna jest chemioterapia. Zapewne zostanie także włączona hormonoterapia z racji dodatnich receptorów hormonalnych. Radioterapia konieczna jest w przypadku, kiedy dochodzi do znacznego nacieczenia węzłów chłonnych pachy, kiedy tworzą one pakiety.

Pozdrawiam serdecznie