Czy po mastektomii piersi konieczna jest chemioterapia lub radioterapia?

Witam serdecznie!

U mojej Babci stwierdzono raka lewej piersi (guzek 11 mm x15 mm). Usunięto Jej całą pierś wraz z węzłami chłonnymi. Babcia ma 78lat i wiele schorzeń: nadciśnienie, choroba wieńcowa, rozedma płuc, osteoporoza, leczy się również na oczy (nawracająca zaćma) oraz na nadczynność tarczycy, porusza się o kuli od czasu wymiany stawu biodrowego. Obecnie czekamy na wynik histopatologiczny odjętej operacyjnie piersi. Bardzo się martwię jaka będzie dalsza forma leczenia.

Czy u osób starszych, mających tak wiele schorzeń praktykuje się radioterapię lub chemioterapię? Boję się, że stary organizm tego nie zniesie. Czy jeśli wynik histopatologiczny będzie dobry, tzn. nie wykaże, że poszły przerzuty na resztę organizmu to jest w ogóle realne nie podawanie Babci chemioterapii i radioterapii? Odjęto Jej lewą pierś i słyszałam, że z racji tego, że jest to po stronie serca oraz z racji Jej podeszłego wieku i schorzeń radioterapia na pewno jest wykluczona, bo serce tego nie wytrzyma. Uprzejmie proszę o informację czy jest możliwe nie podawanie chemioterapii i radioterapii jeśli wynik histopatologiczny będzie dobry?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Do chemioterapii kwalifikuje się na podstawie wyników uzyskanych podczas badania histopatologicznego - a więc wielkości guza, czy są przerzuty do węzłów chłonnych, stopnia złośliwości guza, receptorów hormonalnych oraz wieku pacjentki. Oczywiście istotne jest także obciążenie innymi chorobami przewlekłymi, gdyż jak pani słusznie zauważyła, chemioterapia jest agresywnym leczeniem, które nie tylko uszkadza komórki nowotworowe, ale także osłabia organizm pacjenta.

Myślę, że w przypadku tak wielu poważnych schorzeń, lekarze z pewnością będą starali się unikać włączenia takiego leczenia, chyba, że wyniki badań będą bardzo niekorzystne i korzyści zastosowania chemioterapii mogłoby przeważyć szalę ewentualnych skutków ubocznych. W takich sytuacjach często stosuje się zmodyfikowane schematy chemioterapii, w których redukuje się dawki leków, aby były mniej toksyczne dla pacjenta.

Pozdrawiam serdecznie.