Czy u pacjentki z dużym guzem piersi przed operacją chemioterapia jest konieczna?

Witam,

u mojej mamy stwierdzono raka piersi lewej, została przyjęta na oddział chirurgiczny na następny dzień miała się odbyć operacja, lecz z racji dużego guza lekarz zalecił serię chemioterapii jak również tk klatki piersiowej oraz tk brzucha, dopiero po zakończonej chemioterapii ma wrócić na oddział na mastektomię - czy to jest bezpieczne? Czy podanie chemioterapii przed operacją jest konieczne? Jakie są szanse na wyleczenie?

ponad rok temu

Witam serdecznie,
W przypadku niektórych bardziej zaawansowanych nowotworów piersi konieczne jest zastosowanie przedoperacyjnej chemioterapii, która ma za zadanie zmniejszyć rozmiar guza a także zapobiec lub zniszczyć ewentualne przerzuty. Jest to postępowanie, które ma wspomóc możliwość wyleczenia. O chemioterapii przedoperacyjnej a także operacji może pani znaleźć wiele informacji na naszych stronach - w dziale Artykuły.
Szanse na pełne wyleczenie maleją wraz ze stopniem zaawansowania raka, niemniej zawsze jest szansa. Aby mówić o rokowaniu konieczna jest znajomość pacjenta, gdyż ocenia się je indywidualnie. Myślę, że duże znaczenie będzie miała reakcja nowotworu na zastosowaną chemioterapię, a później - po operacji będzie można dowiedzieć się więcej - jaki jest stopień złośliwości raka, jaki jest stan receptorów hormonalnych. Więcej informacji na ten temat w artykule "Rokowanie w raku piersi".
Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy chemioterapia po operacji oponiaka jest konieczna?

Czy po operacji ( oponiak lagodny w glowie) potrzebna jest chemioterapia badz naswietlanie
KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy po mastektomii piersi konieczna jest chemioterapia lub radioterapia?

Witam serdecznie!

U mojej Babci stwierdzono raka lewej piersi (guzek 11 mm x15 mm). Usunięto Jej całą pierś wraz z węzłami chłonnymi. Babcia ma 78lat i wiele schorzeń: nadciśnienie, choroba wieńcowa, rozedma płuc, osteoporoza, leczy się również na oczy (nawracająca zaćma) oraz na nadczynność tarczycy, porusza się o kuli od czasu wymiany stawu biodrowego. Obecnie czekamy na wynik histopatologiczny odjętej operacyjnie piersi. Bardzo się martwię jaka będzie dalsza forma leczenia.

Czy u osób starszych, mających tak wiele schorzeń praktykuje się radioterapię lub chemioterapię? Boję się, że stary organizm tego nie zniesie. Czy jeśli wynik histopatologiczny będzie dobry, tzn. nie wykaże, że poszły przerzuty na resztę organizmu to jest w ogóle realne nie podawanie Babci chemioterapii i radioterapii? Odjęto Jej lewą pierś i słyszałam, że z racji tego, że jest to po stronie serca oraz z racji Jej podeszłego wieku i schorzeń radioterapia na pewno jest wykluczona, bo serce tego nie wytrzyma. Uprzejmie proszę o informację czy jest możliwe nie podawanie chemioterapii i radioterapii jeśli wynik histopatologiczny będzie dobry?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Do chemioterapii kwalifikuje się na podstawie wyników uzyskanych podczas badania histopatologicznego - a więc wielkości guza, czy są przerzuty do węzłów chłonnych, stopnia złośliwości guza, receptorów hormonalnych oraz wieku pacjentki. Oczywiście istotne jest także obciążenie innymi chorobami przewlekłymi, gdyż jak pani słusznie zauważyła, chemioterapia jest agresywnym leczeniem, które nie tylko uszkadza komórki nowotworowe, ale także osłabia organizm pacjenta.

Myślę, że w przypadku tak wielu poważnych schorzeń, lekarze z pewnością będą starali się unikać włączenia takiego leczenia, chyba, że wyniki badań będą bardzo niekorzystne i korzyści zastosowania chemioterapii mogłoby przeważyć szalę ewentualnych skutków ubocznych. W takich sytuacjach często stosuje się zmodyfikowane schematy chemioterapii, w których redukuje się dawki leków, aby były mniej toksyczne dla pacjenta.

Pozdrawiam serdecznie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty