Jakie jest rokowanie? Wyniki pooperacyjne

Kobieta, wiek 29 lat. Carcinoma ductale infiltrans nottingham grade 2, nowotwór wycięty doszczętnie, brak zatorów nowotworu w naczyniach, węzły chłonne wolne od nowotworu. pT2N0Mx Estrogen - Ts=7/8 Progesteron - Ts=7/8 Her - 2 - (3+) dodatni. Jakie jest rokowanie w takim przypadku? Jakie powinno być teraz dalsze leczenie, chemioterapia, radioterapia?

ponad rok temu

Witam serdecznie,

W przypadku tak młodego wieku, stopnia zaawansowania większego niż 1, należy rozważyć podanie pooperacyjnej chemioterapii. Z racji dodatnich receptorów HER-2, co wiąże się z większym ryzykiem przerzutów i nawrotu nowotworu, należy także rozważyć leczenie herceptyną (przeciwciało skierowane przeciwko receptorom HER-2). Radioterapia jedynie w przypadku, jeżeli przeszła Pani zabieg oszczędzający, a nie mastektomię, czyli całkowite odjęcie piersi.

Rokowanie w każdej postaci jest poważne, ponieważ rak piersi jest chorobą o zmiennym i trudnym do przewidzenia przebiegu. Na Pani korzyść działa wczesny stopień zaawansowania nowotworu, brak przerzutów do węzłów chłonnych. Na niekorzyść - dodatnie receptory HER-2 i średni stopień złośliwości nowotworu.

Więcej na temat rokowania można poczytać na naszych stronach w dziale "Warto wiedzieć".

Pozdrawiam serdecznie