Jakie jest dalsze leczenie? Co oznaczają te wyniki?

Mama ma 62 lata. 05.02.2010 r. dokonano prawostronnego odjęcia piersi wraz z układem chłonnym pachy prawej. Dziś odebrałyśmy wynik badania histopatologicznego, które przedstawia się następująco: Wykazano obecność receptorów estrogennych w ponad 75% jąder komórek nowotworowych, progesteronowych w ponad 75% jąder komórek nowotworowych. Oznaczono białko HER2 za pomocą testu HercepTest TM firmy DAKO. Score = 2+, wskazana weryfikacja metodą FISH. Carcinoma ductale invasivum - NHG2( 3+2+1: 2mitozy/10 HPF, średnia pola widzenia 0,57 mm). Carcinoma ductalein situ (typ sitowaty o średniej atypii jądrowej bez martwicy). Zmianyin situ obejmują 5% powierzchni przekroju guza. W utkaniu gruczołu poza guzem obecne zmiany typu: mastopathia fibrosa et cystica, hyperplasia ductalis simplex (UDH ang). Węzły chłonne dołu pachowego: Metastases carcinomatosae in lymphonodo (NOI/XI). WYNIK BADANIA: Carcinoma ductale invasivum et ductale in situ mammae dextrae. Metastases carcinomatosae in lymphonodo axillae (NO I/XI). (NHG2, pT2, pN1a ). Dziękuję za odpowieź.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Może zacznę od tłumaczenia ostatecznego rozpoznania: Rak przewodowy inwazyjny (jeden z najczęstszych podtypów histologicznych raka piersi) oraz rak przewodowy in situ (wczesna postać raka) piersi prawej. Przerzuty nowotworowe w 1 z 11 węzłow chłonnych. Stopień złośliwości G2 (czyli o średniej agresywności, w skali od G1 do G3). Dodatkowo stwierdzono obecność dodatnicj receptorów hormonalnych (estrogenowych i progesteronowych), co stwarza możliwość włączenia do leczenia tzw. hormonoterapii (http://portal.abczdrowie.pl/hormonoterapia-w-raku-piersi).

Obecność receptorów dla estrogenów i progesteronu jest korzystna. Niekorzystnym z kolei czynnikiem jest stwierdzenie obecności receptorów dla HER-2. Nowotwory HER-2 dodatnie cechują się większą agresywnością i skłonnością do dawania przerzutów. Istnieje jednak lek, który można zastosować w przypadku nowotworów HER-2 dodatnich.

Podsumowując, zapewne Mama będzie wymagała chemioterapii. Wskazaniem do włączenia chemioterapii pooperacyjnej jest m.in. obecność przerzutów do węzłów chłonnych. Wybór schematu chemioterapii będzie należał do onkologa prowadzącego. Standardem jest aktualnie chemioterapia FAC, na którą składają się trzy leki przeciwnowotoworowe. Podaje się 6 cykli chemioterapii, co 3-4 tygodnie. Dodatkowo, w razie braku przeciwskazań należy zastosować hormonoterapię oraz trzeba rozważyć podanie herceptyny, czyli leku przeciwko wspomnianym już receptorom HER-2. Możliwość zastosowania tego leku zależy m.in. od ogólnego stanu zdrowia Mamy oraz stanu układu krążenia, ponieważ lek ten może uszkadzać mięsień sercowy.

Pozdrawiam serdecznie