Interpretacja wyników przy nowotworze złośliwym piersi

Witam. Bardzo proszę o interpretacje wyników badań mojej mamy, która jest po amputacji piersi. Proszę o w miarę zrozumiałe zinterpretowanie ich, gdyż nie znam się na różnego rodzaju skrótach stosowanych w medycynie. Chciałabym również zapytać, jakie są rokowania w tym przypadku, czy są to bardzo złe wyniki i jaka terapia byłaby najskuteczniejsza. Dodam, że mama ma 51 lat i nie leczy się na inne choroby. Mastektomia była wykonana miesiąc temu, zostały wycięte również węzły chłonne. A oto wyniki. Rozpoznanie patomorfologiczne: 1. Adenosis et fibrosclerosis. 2-5. Tela neoplasmatica absenta. 6. Adenosis, fibrosclerosis, ductectasia. 7-10. Lymphonoduli (13) cum metastasibus (1). Pobrane tkanki i narządy: 1.2. Sutek lewy. Oznaczenie receptorów: Badanie na obecność receptorów w jądrach komórek nowotworowych estrogenowych (-), progestronowych silnie dodatnie w 90% komórek. Barwienie na obecność białka HER2 w błonach jądrowych komórek nowotworowych słabo dodatnie w 10% komórek -1+. Reakcja ujemna. Rozpoznanie patomorfologiczne: 1. Carcinoma invasivum. Diameter 1,5cm. Infiltratio carcinomatosa telae peritumoralis. Zmiana zlokalizowana w jednym z biegunów wycinka. Badanie parafinowe: 2. Carcinoma ducto - lobulare invasivum. Bloom II. Diameter tumoris 2x1 cm. Reactio desmoplastica interstiti. Infiltratio carcinomatosa telae adiposae.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Z nadesłanego opisu wynika, że Mama choruje na nowotwór złośliwy piersi o średnim stopniu złośliwości (średnia agresywność). Z pewnością, ze względu na obecność przerzutów w węzłach chłonnych Mama będzie wymagała dalszego leczenia. Prawdopodobnie będzie to chemioterapia, aczkolwiek ostateczną decyzję o wyborze terapii podejmie prowadzący lekarz onkolog.

Rak piersi zawsze jest chorobą o poważnym rokowaniu. Można mówić o pewnych czynnikach pozytywnych i negatywnych dla możliwości uzyskania wyleczenia. Pozytywnymi czynnikami u Pani Mamy jest ujemny wynik dla receptorów HER-2 (dodatni powoduje, że rak jest jeszcze bardziej agresywny), ale także z kolei dodatni wynik dla receptorów progesteronowych (możliwość włączenia leczenia hormonalnego, zapobiegającego rozwojowi przerzutów).

Negatywnym czynnikiem jest wspomniana już obecność przerzutów do węzłów chłonnych.

Najważniejsze, aby Mama w tej chwili skupiła się na zaleconej terapii i myślała pozytywnie. Zawsze jest szansa na wyleczenie.

Pozdrawiam serdecznie