Co oznacza dla mnie wynik biopsji?

Opis mikroskopowy: carcinoma ductale invaisvum mammae dextrae NHG1 (2+2+1/2 mitozy /10HPF/ średnica pola widzenia 0,57 mm) najwiekszy rozmiar zmiany - 1,1 cm. Wynik badania pooperacyjnego: carcinoma ductale invaisvum mammae dextrae NHG1, pT1c. Wykazano obecność receptorów estragenowych w ponad 75% jąder komórek nowotworowych, wykazano obecność receptorów progesteronowych w ponad 75% jąder komórek nowotworowych, oznaczono białko HER2 za pomocą testu Hercep Test TM, odczyn negatywny w komórkach raka naciekającego (score = 1+). Wynik badania pooperacyjnego: sinus histocytosis lymphonodorum No III

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Tłumaczenie rozpoznania to: rak przewodowy inwazyjny piersi prawej o niskim stopniu złośliwości G1. Obecne są dodatnie receptory hormonalne oraz nieobecne dla HER-2 co ma pozytywne znaczenie dla rokowania (rak mniej agresywny).

Pozytywnym aspektem jest także brak przerzutów do węzłów chłonnych. Więcej na temat rokowania, może Pani przeczytać na naszych stronach w dziale "Warto wiedzieć". O strategii postępowania zadecyduje prowadzący onkolog (na podstawie wyników badań, ale także min. wieku pacjentki). Wydaje się, że z pewnością będzie to leczenie hormonalne.

Pozdrawiam serdecznie