Co oznaczają wyniki mojej mamy?

Carcinoma ductale invasivum mammae et DCIS ( low grade) wg Blooma i Richardsona 1 Laesio fibrosa et cystica mammae cum metaplasia aporcinalis focalis.

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Tłumaczenie wyniku to: Rak inwazyjny przewodowy sutka oraz DCIS (rak przewodowy przeinwazyjny, tzw. in situ) o niskim stopniu złośliwości (G1). Zmiany włókniste i torbielowate sutka z ogniskową metaplazją apokrynną (zmiany zwyrodnieniowe).

Oznacza to nowotwór dobrze zróżnicowany, o lepszym rokowaniu niż raki o wysokim stopniu złośliwości - czyli mniejsza skłonność do przerzutów. Aby jednak określić ogólne rokowanie, konieczna jest znajomość stopnia zaawansowania (wielkość guza, obecność przerzutów do węzłów chłonnych), stanu receptorów hormonalnych (czy są dodatnie czy ujemne), a także wieku, schorzeń dodatkowych (cukrzyca itp).

Pozdrawiam serdecznie