Co oznaczają wyniki badania histopatologicznego?

Witam! Bardzo proszę o interpretację wyników. Badanie: histopatologiczne Opis makroskopowy: Amputowana pierś prawa o wym.: 35x22x8 cm z tkanki pachy 15x6x4 cm i płatem skóry 21x14 cm. Masa 1200g W kwadracie górnym-zewnętrznym guz o wymiarach: 1,7x1,5x1,9 cm, oddalony o 9 cm granicy górnej, 1,5cm od podłoża i 2,8 cm od skóry. Węzły chłonne długości do 3 cm, przerzutowe. Opis mikroskopowy: Carciomoma lobulare invasivum (typ pleomorficzny)-nhg2 (3+2+1:4 mizoty/10 hpf-pole widzenia 0,55 mm). W obrębie guza ogniska carcinoma lobulare in situ (LCIS) ( typ lity o średniej atypii jądrowej z martwicą, 2% guza) Obecnie zmiany in situ typu: carcinoma intaductale mamillae. W utkaniu gruczołu poza guzem obecne zmiany typu: Mastopathia fibrosa et cystica, hyperplaisa ductalis simplex (UDH ang.) Węzły chłonne dołu pachowego: Metastases carcinomatosae in lymphonodis ( NO XXIII/XXIX). Infiltratio capsulae lymphonodorum et telae perinodalis. Wynik badania: Carcinoma lobulrae invasivum et ductale et lobulare in situ mammae dextrae, Metastases carcinomatosae in lymphondodis axillae (NO XXIII.XXIX) (NHG2, pT1c, pN3a). Bardzo proszę o wytłumaczenie mi tego, co napisałam i jakie są rokowania w tym przypadku.
ponad rok temu

Witam serdecznie,

W wyciętym podczas zabiegu chirurgicznego materiale tkankowym stwierdzono inwazyjnego, zrazikowego raka piersi. Jest to jeden z częstszych podtypów histopatologicznych raka piersi.

Stwierdzono także ogniska bardzo wczesnego raka piersi (tzw. rak piersi in situ), lecz w obliczu głównego rozpoznania, czyli raka inwazyjnego, nie ma to znaczenia dla rokowania i leczenia.
W wyciętej tkance, oprócz zmian nowotworowych, stwierdzono także zmiany zwyrodnieniowe (łagodne) - czyli mastopatię włóknisto-torbielowatą, a także prosty rozrost gruczołowy (UDH).

Co istotne, stwierdzono zmiany nowotworowe (przerzuty) w 23 z wyciętych 29 węzłów chłonnych, z naciekaniem torebki węzłów, co ma znaczenie dla określenia stopnia zaawansowania.

Podsumowując, mamy do czynienia ze złośliwym nowotworem piersi, o 2 stopniu złośliwości (w skali od 1 do 3), czyli pośrednia złośliwość (1 - oznacza raka o najmniejszej skłonności do przerzutów, 3 - o największej). Stopień zaawansowania to III C (w skali od I do IV), czyli nowotwór jest w dość zaawansowanym stadium. Niestety, im rak jest bardziej zaawansowany, tym konieczność wdrożenia agresywniejszego leczenia i mniejsze szanse na jego powodzenie.

Z pewnością konieczna będzie pooperacyjna chemioterapia, być może także radioterapia. Istotna jest jeszcze jedna kwestia, o której Pani nie pisze - mianowicie stan receptorów hormonalnych (estrogenowych i progesteronowych). Dodatnie receptory estrogenowe pozwalają na włączenie leczenia hormonalnego oraz wiążą się z nieco lepszym rokowaniem. Jest jeszcze receptor HER-2 - także standardowo oznaczany z wyciętego materiału tkankowego. Obecność HER-2 wiąże się z kolei z gorszym rokowaniem i większą agresywnością raka.

Znaczenie dla rokowania ma przede wszystkim, tak jak już wspomniałam, stopień zaawansowania raka, czyli na ile rak się rozprzestrzenił w organizmie. Im rak bardziej zaawansowany, tym trudniej jest uzyskać wyleczenie. Znaczenie ma także wiek pacjentki, choroby towarzyszące (im pacjentka jest bardziej schorowana - czyli np. choruje na cukrzycę, chorobę wieńcową, tym także trudniej o wyleczenie, gdyż często trzeba modyfikować leczenie tak, aby było mniej toksyczne). O receptorach i ich znaczeniu dla rokowania wspomniałam.

Trudno pisać o rokowaniu w procentach. Dostępne są statystyki, które są jednak zbyt ogólne, aby można było je odnosić do konkretnej pacjentki. Liczy się także nastawienie psychiczne.

Polecam także artykuł o rokowaniu: http://portal.abczdrowie.pl/rak-piersi-rokowanie.

Gdyby Pani miała jeszcze jakieś pytania, proszę pisać.

Pozdrawiam serdecznie