Witam serdecznie,
W wyciętym podczas zabiegu chirurgicznego materiale tkankowym stwierdzono inwazyjnego, zrazikowego raka piersi. Jest to jeden z częstszych podtypów histopatologicznych raka piersi.
Stwierdzono także ogniska bardzo wczesnego raka piersi (tzw. rak piersi in situ), lecz w obliczu głównego rozpoznania, czyli raka inwazyjnego, nie ma to znaczenia dla rokowania i leczenia.
W wyciętej tkance, oprócz zmian nowotworowych, stwierdzono także zmiany zwyrodnieniowe (łagodne) - czyli mastopatię włóknisto-torbielowatą, a także prosty rozrost gruczołowy (UDH).
Co istotne, stwierdzono zmiany nowotworowe (przerzuty) w 23 z wyciętych 29 węzłów chłonnych, z naciekaniem torebki węzłów, co ma znaczenie dla określenia stopnia zaawansowania.
Podsumowując, mamy do czynienia ze złośliwym nowotworem piersi, o 2 stopniu złośliwości (w skali od 1 do 3), czyli pośrednia złośliwość (1 - oznacza raka o najmniejszej skłonności do przerzutów, 3 - o największej). Stopień zaawansowania to III C (w skali od I do IV), czyli nowotwór jest w dość zaawansowanym stadium. Niestety, im rak jest bardziej zaawansowany, tym konieczność wdrożenia agresywniejszego leczenia i mniejsze szanse na jego powodzenie.
Z pewnością konieczna będzie pooperacyjna chemioterapia, być może także radioterapia. Istotna jest jeszcze jedna kwestia, o której Pani nie pisze - mianowicie stan receptorów hormonalnych (estrogenowych i progesteronowych). Dodatnie receptory estrogenowe pozwalają na włączenie leczenia hormonalnego oraz wiążą się z nieco lepszym rokowaniem. Jest jeszcze receptor HER-2 - także standardowo oznaczany z wyciętego materiału tkankowego. Obecność HER-2 wiąże się z kolei z gorszym rokowaniem i większą agresywnością raka.
Znaczenie dla rokowania ma przede wszystkim, tak jak już wspomniałam, stopień zaawansowania raka, czyli na ile rak się rozprzestrzenił w organizmie. Im rak bardziej zaawansowany, tym trudniej jest uzyskać wyleczenie. Znaczenie ma także wiek pacjentki, choroby towarzyszące (im pacjentka jest bardziej schorowana - czyli np. choruje na cukrzycę, chorobę wieńcową, tym także trudniej o wyleczenie, gdyż często trzeba modyfikować leczenie tak, aby było mniej toksyczne). O receptorach i ich znaczeniu dla rokowania wspomniałam.
Trudno pisać o rokowaniu w procentach. Dostępne są statystyki, które są jednak zbyt ogólne, aby można było je odnosić do konkretnej pacjentki. Liczy się także nastawienie psychiczne.
Polecam także artykuł o rokowaniu: http://portal.abczdrowie.pl/rak-piersi-rokowanie.
Gdyby Pani miała jeszcze jakieś pytania, proszę pisać.
Pozdrawiam serdecznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jakie jest dalsze leczenie? Co oznaczają te wyniki? – odpowiada Lek. Agnieszka Barchnicka
- Mastektomia piersi a rokowania – odpowiada Lek. Agnieszka Barchnicka
- Wyniki po amputacji piersi i wycięciu węzłów – odpowiada Lek. Agnieszka Barchnicka
- Jak interpretować wyniki badania histopatologicznego po resekcji piersi? – odpowiada Lek. Tomasz Stawski
- Jakie są rokowania po usunięciu piersi? – odpowiada Lek. Agnieszka Barchnicka
- Interpretacja wyniku badania po mastektomii piersi – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Wyniki badań po amputacji piersi i wycięciu węzłów chłonnych – odpowiada Lek. Agnieszka Barchnicka
- Carcinoma ductale invasivum metastaticum a szansa na wyleczenie – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Co oznaczają wyniki mojej mamy? – odpowiada Lek. Agnieszka Barchnicka
- Proszę o wyjaśnienie wyniku histopatologicznego - Carcinoma lobulare infiltrans mammae – odpowiada Lek. Agnieszka Barchnicka