Jakie są moje rokowania?

Guz piersi I-IIIcarcinoma ductale apocrinale infilitrativum mammae bloom II. G-2. MBR-II max. diam. 1,2 cm T1c węzły pachowe górne; carcinoma ductale apocrinale metastaticum. infiltratio carcinomatosa capsulae lymphonodularum 2/6 granica głęboka microfoci carcinomatosi nonnuli (carcinoma ductale in situ typus noncomedocarcinoma). Wyniki receptorów ER-, PGR-, HER2 3+. MAM 35 lat, chemia przed operacją 4 kursy AT, po operacji 2 kursy AC 4 TAXOTERY, obecnie herceptyna. Z góry dziękuję za odpowiedź.
35 LAT ponad rok temu
Lek. Agnieszka Barchnicka
Lek. Agnieszka Barchnicka Hematolog, Tychy
86 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Z nadesłanego opisu badania histopatologicznego wynika, że rozpoznano u Pani raka przewodowego piersi o stopniu złośliwości G2 (pośredni stopień złośliwości pomiędzy G1 a G3, co przekłada się na agresywność raka). Guz wyjściowo nie był dużych rozmiarów, ale niestety dał przerzuty do węzłów chłonnych pachy. Niekorzystnymi czynnikami dla rokowania jest brak obecności receptorów dla estrogenów i progesteronu, a obecność receptorów dla HER-2, a także młody wiek zachorowania (poniżej 38 roku życia).

Niestety, nowotwór posiadający powyższe cechy jest trudniejszy do wyleczenia niż np. w tym samym stadium zaawansowania, ale u kobiety po menopauzie z dodatnimi receptorami Er i Pr oraz bez HER-2.

Niemniej, szansa na wyleczenie istnieje. Dzięki niedawnemu wprowadzeniu do leczenia raków HER-2 dodatnich herceptyny, czyli przeciwciała przeciwko receptorom HER-2, aktualnie szanse na wyleczenie są większe.

Proszę być dobrej myśli i nie zamartwiać się. Uważam, że nie ma sensu przytaczać tutaj procentowych statystyk wyleczalności z raka, ponieważ każdy choruje indywidualnie. Choć zachorowanie w młodym wieku wiąże się z bardziej agresywnym przebiegiem raka, jednocześnie proszę pamiętać, że ma Pani silniejszy organizm, nie obciążony różnymi schorzeniami wieku pomenopauzalnego.

Pozdrawiam serdecznie

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty