Jak zinterpretować dokładnie moje wyniki histopatologiczne i jakie badania powinnam przechodzić w trakcie leczenia?

Nazywam się Henryka D. z woj. lubelskiego. Jestem kobietą, mam 53 lata. Jestem po mastektomii piersi. Przeszłam chemioterapię: 6xAT, teraz biorę H*** i hormon A***. Rozpoznanie: rak piersi lewej T1NOMO. Wyniki badań histop. nr 274422 - węzeł chłonny wartowniczy: Lymphadenitis chronica. Sutek lewy: I, II, III carcinoma ductale infiltrativum. Bloom III. G-2. p.T1c - IV, V, VI - Hyperplasia ductalis, metaplasia apocrinalis. Bodawka: Tela mamillae sine laesionibus. I kwadrat:Tela carcinomatosa absunt. II kwadrat, III kwadrat, IV kwadrat: Tela carcinomatosa absunt. Węzły okołowartownicze: lymphadenitis chronica. Wyniki badania receptorów: ER - reakcja dodatnia /+/ w 10% kom.neo. PGR - reakcja ujemna /-/ her2 - /3+/.

Witam serdecznie!

Wyniki histopatologiczne wskazują na przewodowy naciekający rak piersi w dość wczesnym stadium zaawansowania. Niekorzystnym czynnikiem jest obecność receptorów HER-2. Guzy HER-2-pozytywne rosną szybciej, są bardziej oporne na standardową chemioterapię i wiążą się z większym prawdopodobieństwem nawrotu choroby.

Herceptyna (trastuzumab) jest przeciwciałem monoklonalnym. wybiórczo skierowanym przeciwko receptorowi HER-2. Dotychczas lek ten stosowany był głównie w leczeniu pacjentek z uogólnioną postacią raka piersi, dowiedziono jednak, że ma bardzo korzystny wplyw na rokowanie u  chorych w niższych stopniach zaawanoswania z dodatnim receptorem HER-2.

W przypadku leczenia herceptyną istnieje niestety jednak zagrożenie powikłaniami kardiologicznymi. Ryzyko jest większe, jeśli chora już wcześniej miała jakiekolwiek problemy z sercem. Wprawdzie standardy badań kontrolnych w Polsce nie są do końca określone, dobrze byłoby, gdyby trafiła Pani pod opiekę kardiologa, który ma możliwości wykonywania badania echokardiograficznego. Badanie powinno być wykonane na początku leczenia, a następnie co 3-6 miesięcy w trakcie.

W razie pojawiania się dolegliwości typu: pogorszenie tolerancji wysiłku, bóle za mostkiem, duszność, obrzęki kończyn dolnych, powinna Pani jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Pozdrawiam serdecznie