Jakie są rokowania przy wznowie?

Witam! Moja Mama ma obecnie 59 lat, w czerwcu 2007 amputowano jej lewą pierś. W chwili obecnej ma zmiany w bliźnie pooperacyjnej (krwiak słabo się wchłaniał), miała usg, którego opis brzmi: "W rzucie blizny pooperacyjnej, w jej 1/4 przyśrodkowej części widoczne jest zaburzenie struktury tkanek w postaci mieszanych obszarów o niższej i wyższej echogeniczności i niewielkich zwapnień. Za zmianą tworzy się cień akustyczny. Bez zarysów guza. Zaburzenie występuje na szerokości 12 mm, w dole pachowym widoczne są węzły chłonne o typowej echostrukturze." Wskazano biopsję, opis: "Komórek atypowych nie znaleziono", kontrola USG za 4 tygodnie. Podaję również rozpoznanie z prośbą o opinię o rokowania dotyczące tego rodzaju nowotworu: Poszczególne wycinki: - carcinoma ductale, średnica zmiany 1,8 cm, - focus carcinomatostus, średnica zmiany 3 mm, - ognisko ducta carcinoma in situ, - 2 węzły chłonne z cechami carcinoma metastaticum. BADANIE RECEPTORÓW: Receptor estrogenowy (+) średnia reakcja jądrowa w 50% komórek nowotworowych. Receptor progesteronowy (+) średnia reakcja jądrowa w 30% komórek jądrowych. HER 2 (-). Mama jest po chemii, radioterapii, stosuje lek o nazwie A***. Bardzo proszę o pomoc w ocenie jej choroby i z góry dziękuję. Ewa

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Rokowanie w przypadku stwierdzonego raka piersi jest zawsze poważne. Oczywiście im mniejszy stopień zaawansowania, tym niższe ryzyko wznowy i większa szansa na wyleczenie. U Pani Mamy rak piersi dał przerzuty do węzłów chłonnych, co w pierwotnej ocenie stawia Mamę w grupie wysokiego ryzyka nawrotu choroby. Stąd decyzja o zastosowaniu pooperacyjnego leczenia, czyli chemioterapii i radioterapii.

Korzystnym czynnikiem rokowniczym jest obecność receptorów hormonalnych (dla estrogenów i progesteronu). Dzięki temu można było wdrożyć leczenie hormonalne, które ma zapobiegać wznowie nowotworu. Raki hormonalnie dodatnie cechują się mniejszą złośliwością niż w przypadku hormonalnie ujemnych.

Z pewnością należy zwrócić uwagę na kontrolę okolic blizny pooperacyjnej, ze względu na obraz USG - nie napisała Pani w sumie, czy obraz USG jest stabilny (taki jak wcześniej), czy coś nowego się z nim pojawiło? Proponuję zdać się na lekarza prowadzącego.
Wznowy miejscowe po chemioterapii i radioterapii zdarzają się raczej rzadko, ale jednak się zdarzają.

Pozdrawiam serdecznie